Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jak pokonano gruźlicę

Do księgarń trafił właśnie „Cudowny lek" - książka, dzięki której możemy odbyć fascynującą podróż przez epokę odkryć medycznych końca XIX wieku.

Książka Thomasa Goetza to porywająca, pełna anegdot opowieść o wstrząsającej rewolucji w medycynie, jaka dokonała się dzięki odkryciom Roberta Kocha i Ludwika Pasteura. Autor fantastycznie przedstawił moment wielkiego XIX-wiecznego przełomu, w którym medycyna, dotychczas prymitywna, oparta w dużej mierze na zabobonach i półprawdach, zmieniła się w prawdziwą naukę. Ludzkość która „uwierzyła" w istnienie bakterii i ich wpływ na zdrowie, zrozumiała sens higieny, sięgnęła po eksperyment ze szczepieniami. Książka ukazuje kulisy rozwikłania tajemnicy gruźlicy - choroby owianej mitem i złą legendą, najstraszniejszej choroby tamtych czasów, która była przyczyną 1/4 zgonów. „Cudowny Lek", to także historia pojedynku dwóch wielkich odkrywców - Roberta Kocha i Ludwika Pasteura - ich wieloletniej walki o wpływy, pieniądze, sławę i prestiż w świecie medycznym.

Ich starciu przyglądał się inny lekarz - Arthur Conan Doyle, przyszły autor legendarnych powieści o Sherlocku Holmesie, który rozpaczliwie liczył na ocalenie życia swojej ciężko chorej żony.

Radek Kotarski, tworca Polimatów tak napisał o „Cudownym leku": „Zaraźliwa książka. Dosłownie! Około 150 lat podróży w głąb historii pokazuje jak wielkie mamy szczęście, że wciąż rodzą się rewolucjoniści, którzy napędzają rozwój medycyny. W książce Goetza znajdziemy przełomowe odkrycia, ale także dotkniemy szpitalnego brudu i poznamy zabójcze błędy naukowe. Oto prawdziwe korzenie nowoczesnej sztuki lekarskiej!"

DOSKONAŁA KSIĄŻKA DLA WIELBICIELI „STULECIA CHIRURGÓW”

Opowieść o wielkim przełomie w medycynie i walce z najgroźniejszą chorobą świata
RYWALIZACJA DWÓCH WIELKICH NAUKOWCÓW O SŁAWĘ, PIENIĄDZE i PRESTIŻ

„Napływali do Berlina całymi dniami, tygodniami i miesiącami (…). Berlińczyków musiała zdumiewać ta istna pielgrzymka zombie: tłumy żywych trupów z całej Europy przybywały do ich miasta w poszukiwaniu czegoś, co oficjalnie jeszcze nie istniało”.

Pierwsze pogłoski o tym, że Robert Koch wynalazł cudowny lek na gruźlicę, ściągnęły na niemiecką stolicę prawdziwą inwazję chorych. Nieuleczalna choroba była w XIX wieku powodem jednej trzeciej wszystkich zgonów, więc zdesperowani ludzie pokonywali tysiące kilometrów w nadziei na ratunek. Jednak czy rzeczywiście lekarstwo Kocha było skuteczne?

Poszukiwaniom leku od lat towarzyszył wyścig między dwoma największymi naukowcami tamtych czasów. Robert Koch i Ludwik Pasteur, Niemiec i Francuz, skromny doktor z prowincji i zamożny badacz. Ich starciu przyglądał się inny lekarz – Arthur Conan Doyle, przyszły autor legendarnych powieści o Sherlocku Holmesie, który rozpaczliwie liczył na ocalenie życia swojej ciężko chorej żony.

Książka Thomasa Goetza to opowieść o wielkiej XIX-wiecznej rewolucji, dzięki której medycyna, dotychczas prymitywna, oparta w dużej mierze na zabobonach i półprawdach, zmieniła się w prawdziwą naukę.