Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.10.2014

„Nie lubię życia na pokaz”

Właśnie ukazała się pańska książka Życie jest piosenką. Dlaczego wydał ja pan akurat teraz?
Zawsze miałem coś innego do roboty. Ciągle coś mnie gnało. Na spotkaniach autorskich wielu ludzi pytało mnie, czy są gdzieś wydane teksty moich piosenek. Kiedy więc przyszli do mnie przedstawiciele Wydawnictwa Znak z propozycją, bym był ich autorem, to wpadłem na pomysł stworzenia ksiązki, która zawierałaby teksty moich piosenek z osobistymi komentarzami. Każda piosenka ma bowiem swoją historię, za którą stoją ludzie - moi wspaniali kompozytorzy i wokaliści.

Domyślam się, że jest pan sentymentalny..
Jestem bardzo przywiązany do przeszłości, do ludzi, których poznałem, do gadżetów, zdjęć. Ale nie lubię, jeśli coś jest na pokaz. To nie jest książka na pokaz, nie powstała po to, by wszyscy zobaczyli, jakie ja mam wspaniale życie, jakie znane piosenki napisałam i jaki jestem piękny. Dla wielu osób moje utwory mają wartość, więc jeśli się zagłębią w moje komentarze do tych tekstów, to przy okazji zagłębią się we własne życie.

Cały wywiad Wiktora Krajewskiego pt. „Tekściarz to dziwny zawód" ukazał się w numerze 22/2014 dwutygodnika „Party".

Gdyby nie Jacek Cygan, polska muzyka nie byłaby taka sama

Jego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści, a wraz z nimi cały kraj. Bez niego Edyta Geppert nie zadebiutowałaby tak wspaniale piosenką „Jaka róża taki cierń”, Grażyna Łobaszewska i Staszek Sojka nie odkryliby przed nami, że „Czas nas uczy pogody”, a Ryszard Rynkowski nie namawiałby nas, byśmy „Wypili za błędy”. Edyta Górniak ze swoim utworem „To nie ja” nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu na konkursie Eurowizji, Andrzej Zaucha nie czarowałby nas swoim „C’est la vie”, a Maryla Rodowicz nie powiedziałaby nam, że są wśród nas „Łatwopalni”. Nie byłoby też najpopularniejszych przebojów zespołu Kombi, ani „Dyskoteki pana Jacka”, na której wychowało się całe pokolenie młodych ludzi.

Książka Jacka Cygana to osobista, sentymentalna podróż w przeszłość. Autor z wdziękiem i humorem opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów, tworząc ciekawe portrety najpopularniejszych polskich artystów. Wszystko to składa się na fascynujący obraz długiej epoki w polskiej muzyce.

Każda piosenka ma swoją historię, która często okazuje się zupełnie niezwykła. Każda rodzi się z przyjaźni tekściarza i wykonawcy. Książka Jacka Cygana jest więc przede wszystkim opowieścią o przyjaźniach, które zaowocowały legendarnymi utworami.