Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

18.09.2014

Dziennik młodego ks. Tischnera

Książka Tischner - dziennik 1944-1949 Niewielkie pomieszanie klepek rzuca nowe światło na postać filozofa z Łopusznej, który był do tej pory znany głównie, jako kapłan i filozof.

Poznajemy go, jako młodego chłopaka, który wchodzi w dorosłe życie - jego fascynacje, myśli, ale też miłości, życiowe rozterki i intymne zwierzenia. Dzięki dziennikowi podglądamy przyszłego filozofa w momencie, w którym, tworzą się jego postawy i poglądy. Dziennik powstawał między 13 a 18 rokiem życia.

Premiera niepublikowanego dotąd dziennika młodego ks. Tischnera już 25 września 2014 roku.

Młody Tischner o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu powołania

Dziennik Tischnera jest zjawiskiem wyjątkowym. Rzadko mamy okazję poznać wybitnego myśliciela w momencie rodzenia się jego zainteresowań i fascynacji. W chwili, gdy dopiero kształtuje się jego powołanie.

Józef Tischner – późniejszy kapłan, filozof i autorytet – prowadzi dziennik jako uczeń szkoły podstawowej i licealista. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem opisuje pierwsze miłości i religijne rozterki, kreśli w nim sugestywne portrety nauczycieli i kolegów.
Opisuje niepowtarzalny klimat gór, miejsc z którymi był związany od najmłodszych lat.
Obrazuje ówczesną rzeczywistość: walkę nowych władz z Kościołem i dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy a kompromisami, jakie się z tym wiążą.

W swoim dzienniku kilkunastoletni Józek stworzył barwny portret pokolenia, które dorastało w latach powojennych, a zarazem przejmującą opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu dróg do odpowiedzi na ważne pytania.