Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Niezwykła wędrówka Harolda Fry

Życie

Nie jest to książka dla ludzi niecierpliwych i łatwo się irytujących. Tę powieść sączy się powoli, należy się po trosze zatrzymywać, co nie znaczy, że powiewa tutaj nudą. Bynajmniej nie o nudę tutaj chodzi, ale raczej o klimat ciszy, refleksji, bo to powieść drogi.

Główny bohater, jak stwierdza jego żona: "poszedł poszukać siebie", mimo iż jest już starszym panem na emeryturze. Bohater zmaga się ze zmorami przeszłości, bólem dzieciństwa i błędami popełnionymi w życiu, a szczególnie w małżeństwie.

Piękne są odkrycia, których dokonuje Harold, ale dla mnie wzruszająca jest przemiana jego żony. Do takiej przemiany trzeba mądrości, odwagi, decyzji i pokory. Powieść nieprawdopodobna, a jednocześnie nieoczywista. Filozoficzna, choć zdaję sobie spraw, iż niektórzy nazwaliby ją naiwną... ja tak nie uważam.


Recenzent: Agnieszka Błachut

Rachel Joyce

Niezwykła wędrówka Harolda Fry

Tłumaczenie: Tomasz Macios

Czasem trzeba zostawić wszystko i wyruszyć w drogę, żeby na nowo poukładać sobie życie

Harold Fry wyruszył pewnego dnia z misją. Chciał zmienić czyjeś życie, a zmienił swoje.

Przyjaciółka z dawnych lat przysłała mu list z pożegnaniem. Umiera na raka. Harold odpisał, że bardzo mu przykro. Naprawdę się zmartwił, kiedyś wiele ich łączyło. Chciał wysłać list i po prostu wrócić do domu, ale w drodze na pocztę odkrył, że to nie wystarczy. Musi osobiście się z nią pożegnać. Dopóki będzie szedł, ona będzie żyła.

Podczas trwającego 87 dni marszu spotyka człowieka goryla, słowacką lekarkę, kobietę, która kochała Jane Austen, bardzo sławnego aktora i wielu innych ludzi, którzy poznają historię jego wędrówki i opowiadają mu o swoich lękach, miłościach, nieszczęściach i fascynacjach.

Czasem trzeba zostawić wszystko i wyruszyć w drogę, żeby na nowo poukładać sobie życie.

Niezwykła wędrówka Harolda Fry to wzruszająca, napisana świetnym piórem opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie. Że miłość, przebaczenie i zrozumienie czasami można znaleźć dopiero, kiedy traci się wszystko. Że kiedy chcesz zmienić czyjeś życie, zmieniasz swoje, a kiedy prosisz o pomoc innych, sam im pomagasz.

Seria DOBRE STRONY
DOBRE STRONY świata to przestrzeń, gdzie wszystko wraca na swoje miejsce.
DOBRE STRONY to książki o miłości, przyjaźni i nadziei.
DOBRE STRONY są na wyciągnięcie ręki.