Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zegarek z różowego złota

Życie to dar

W przeddzień swojego ślubu, późnym wieczorem, zgodnie z wolą ostatniej właścicielki MaryAnne Parkin, Jenna otrzymuje unikatowy przedwojenny zegarek z różowego złota. Na kolejnych kartkach książki autor przedstawia losy tego cennego przedmiotu, który miał ogromny wpływ na wydarzenia sprzed lat i znacząco wpłynął na historię rodziny Parkinów. Aby poznać tę historię, przenosimy się do XX-wiecznych Stanów Zjednoczonych, czasów niesprawiedliwości społecznej, biedy i głodu, pozostających w kontraście z fortunami szanowanych amerykańskich rodzin.
MaryAnne Chandler to bardzo ładna, młoda kobieta. Choć skromnie ubrana emanowała ciepłem i wdziękiem. Podczas starań o etat sekretarki, poznaje milionera, swojego przyszłego szefa i męża Davida.
David to średniego wzrostu brunet o niebieskich oczach i miłej twarzy. Cechowała go duża pewność siebie, która świadczyła o jego wysokiej pozycji w firmie, oraz silny charakter. W dzieciństwie, w wieku 6, lat został porzucony przez swoją matkę Rosalin „Rose" King śpiewaczkę rewiową. David pozostawał pod opieką ojca, a ich własność, misterny szyb górniczy o nazwie Eureka, posiadający spore złoża złota, okazał się z czasem dochodowym interesem. Po śmierci ojca David sprzedał kopalnię i założył firmę Maszyny Parkina. Kiedy stał się milionerem, jego matka pojawiła się w jego życiu jeszcze jeden ostatni raz, tylko po to, aby go oszukać i okraść.
Pasją Davida były zegary. Dostrzegał w nich nieśmiertelność zaklętą w nieustannym ruchu trybów i kółek mechanicznych. Jego gabinet ozdabiał co najmniej tuzin różnych zegarów, zarówno stojących jak i wiszących, a także zegary kominkowe, które służyły jako podpórka do książek oraz jako dekoracje. Zdobywał je w różny sposób, zazwyczaj kupował je od swojego przyjaciela, byłego żołnierza, zegarmistrza Lawrenca Flakea.
W krótkim czasie rozkwita płomienna miłość między Dawidem a MaryAnne. Dziewczyna wyznaje mu, że została porzucona przez swojego narzeczonego i jest z nim w ciąży. Nie zraża to jednak Davida i kilka tygodni później odbywa się ich wytworny ślub. Po kilku miesiącach na świat przychodzi dziewczynka o imieniu Andrea, która staje się dla Parkinów całym światem. Dziewczynka ma delikatne rysy porcelanowej lalki, duże brązowe oczy i kasztanowe włosy. Rodzinna sielanka nie trwa jednak długo. W wieku 3 lat Andrea zapada na szkarlatynę i ledwo uchodzi z życiem. Następnie na kartach powieści rozgrywają się dramatyczne wydarzenia za sprawą zegarka z różowego złota.
Lawrence Flake otrzymuje zapisany w testamencie po wdowie Maud Cannon bezcenną pamiątkę - zegarek z różowego złota. Siostrzeniec wdowy Everet Hattnie nie potrafi mu tego wybaczyć. Po śmierci rodziców Everet pozostawał pod opieką ciotki. Wtedy też Maud Cannon przekonała się o rozmiarze zepsucia chłopaka. Everet wyłudzał od swojej krewnej pieniądze i okradał. Po jej śmierci w odwecie za otrzymany zegarek nasyła bandytów na Lawrenca. Zegarek znika. Lawrence zabija człowieka w obronie własnej. Dawid, w obronie przyjaciela, bierze na siebie winę. Zostaje uniewinniony. Jednak Everet nie poprzestaje na swoich czynach, razem z kolegami podpala dom państwa Parkin. W wyniku pożaru David i MaryAnne tracą część dobytku, a ich 3-letnia córka zostaje dotkliwie poparzona, skutkiem czego parę dni później umiera. Parkinowie pogrążają się w żałobie. Pewnego dnia MaryAnne znajduje na grobie Andrei pakunek, a w nim zegarek z różowego złota.
Po wielu latach przed śmiercią zapisuje go w testamencie Jannie córce małżeństwa, które przez pewien czas wynajmowało u niej mieszkanie. Janna otrzymuje zegarek w przeddzień swojego ślubu. Ma otrzymać przesłanie, dar to Janna, dar to czas, dar to każde życie. Nie wszystko co ludzkie przemija. Miłość to potężna siła i może być wieczna.
Polecam tę przepiękną, przepełnioną miłością i ciepłem książkę, która od pierwszej strony wciąga i urzeka. Zapomnijmy się na chwilę, nie patrząc na zegary...
Recenzent: Magdalena Wentrys

Richard Paul Evans

Zegarek z różowego złota

Tłumaczenie: Hanna de Broekere

Dobrze wykorzystaj czas, który jest ci dany

Czy zaznajemy szczęścia jedynie po to, by lękać się, że nas opuści?

Gdy David poznał MaryAnne, zrozumiał, że wreszcie spotkał kobietę swojego życia. Ten wieczny kawaler zaczął marzyć o małżeństwie i rodzinie – nawet jego ukochane zegary, które od dawna kolekcjonował, straciły dla niego znaczenie. Wreszcie obiecał MaryAnne, że nigdy jej nie opuści i będzie z nią na dobre i na złe. Nie spodziewał się, że już niedługo oboje będą musieli sprawdzić prawdziwość i moc swojej przysięgi.

~~

"Zegarek z różowego złota" Richarda Paula Evansa to piękna opowieść o miłości i przyjaźni silniejszych od lęku o własne życie. Jest to historia, która przenosi nas do Stanów Zjednoczonych z początku XX wieku, w czasy narodzin wielkich fortun i szanowanych amerykańskich rodów, ale i ogromnej niesprawiedliwości społecznej.