Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Berlin 1945. Upadek

Zmierzch bogów

Bardzo ciekawa książka, dla tych którzy lubią tematykę II wojny światowej. Zmierzch bogów wojny nazistowskich Niemiec. Führer w bunkrze, gruzy na ulicach a na przedpolach Berlina Rosjanie.

Jeśli ktoś uważa, że zdobycie Berlina było dla sowietów bułką z masłem, ten powinien przeczytać tę książkę.

Muszę powiedzieć, że czuję pewien niedosyt. W książce nakreślona jest ogólna sytuacja na froncie w 1945 r. Dopiero w drugiej części opisane jest dochodzenie wojsk radzieckich do Berlina i walki w mieście. Moj niedosyt jest pewnie związany z tym, przed "Berlinem 1945" czytałem książkę autorstwa Iana Kershawa „Führer: Walka do ostatnie kropli krwi". I to jest na prawdę świetna książka. Obie książki jakby się dublują tematycznie. Ale jeśli ktoś nie czytał " Führera" spokojnie może przeczytać „Berlin 1945" z tym, że Berlin nie jest aż tak w centrum narracji, jakby to sugerował tytuł. „Führera" Kershawa można sobie zostawić na deser, no chyba, że ktoś lubi zaczynać od deserów :).

„Berlin.." ponad pół tysiąca stron czytałem jakieś trzy dni, więc książka wciąga.
Kolejną książką, którą planuję przeczytać jest tytuł „Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" Rogera Moorhouse'a. Tam liczę na opis codziennego życia w stolicy nazizmu. Niestety, książki nie ma w mojej bibliotece, ale mam nadzieję, że uda mi się ją jakoś zdobyć.


Recenzent: Artur Roz

Antony Beevor

Berlin 1945. Upadek

Tłumaczenie: Józef Kozłowski

"Tę książkę czyta się jak ekscytującą powieść, chociaż wiadomo, jakie będzie zakończenie."
/Anne Applebaum/

Przez pół wieku radzieckie archiwa skrywały prawdę o wydarzeniach z ostatnich miesięcy istnienia III Rzeszy. Do faktów, o których świadkowie woleli zapomnieć, dociera Antony Beevor i na ich podstawie dokonuje pasjonującej retrospekcji ostatecznego starcia dwóch totalitaryzmów.
"Berlin 1945. Upadek" opowiada o fanatyzmie i odwadze, poświęceniu i żądzy zemsty. Przywołuje dni bezpardonowej walki, kiedy droga marszu zwycięskiej Armii Czerwonej spłynęła krwią ludności cywilnej, a szalone rozkazy zamkniętego w bunkrze Hitlera skazywały nawet czternastoletnich chłopców na pewną śmierć pod gąsienicami radzieckich czołgów. Beevor wyjaśnia motywy Stalina gotowego poświęcić każdą liczbę żołnierzy, by zdobyć Berlin przed zachodnimi aliantami. Historia upadku miasta, której czytelnik staje się świadkiem, pokazuje, jak bardzo życie milionów ludzi zależało od decyzji polityków i dowódców.

"Ten wspaniały gawędziarz sprawia, że przenika nas chaos i strach; czujemy się tak, jakby każda kropla przelanej krwi była nasza. Berlin 1945. Upadek to coś więcej niż zwykła opowieść o historii; fascynuje szczegółami i wzrusza pięknym stylem."
/Simon Sebag Montefiore/