Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zadie Smith przedstawia: Poparzone dzieci Ameryki

Zdzierając lukrowaną powłoczkę

„Poparzone dzieci Ameryki" to przemyślane dzieło składające się z kilkunastu opowiadań młodych amerykańskich pisarzy. Mamy tu wielu autorów, wiele stylów pisania, całą masę interesujących spostrzeżeń i zaskakujących stwierdzeń, a to wszystko połączone przez jeden, wciąż niewyczerpany motyw - motyw ludzi oraz ich niepewności.
Poruszone zostały aktualne tematy. W „Poparzonych..." mamy obłudę wielkich korporacji, problemy z akceptacją swego ciała oraz orientacji seksualnej, nieokiełznaną chęć bogacenia się, zaślepienie postępem, chorą pogoń do bycia najlepszym, siłę reklamy oraz ludzi, którzy nie wiedzą już czym i gdzie się kierować.
Zgromadzone przez Zadie Smith opowiadania brutalnie zdzierają lukrowaną powłoczkę z amerykańskiego społeczeństwa i ukazują to, co jest pod nią ukryte - ludzi zagubionych, borykających się z licznymi problemami. Książka przedstawia nam osoby, które mimo życia w „krainie wszelkiego dobrobytu"- Ameryce, w gruncie rzeczy nie różnią się wcale od mieszkańców innych kontynentów. Można powiedzieć, iż w „Poparzonych..." spotykamy ludzi wręcz zatrważająco podobnych do nas samych. Książka bardzo wciągająca. Większość opowiadań z zachwytem czyta się nawet po kilka razy. Szczerze polecam. Na pewno nikogo nie znudzi.

Recenzent: Małgorzata Chrzęszczyk

Głosy buntu amerykańskich pisarzy młodego pokolenia. Dobrane według precyzyjnego klucza przez Zadie Smith (autorkę bestsellerowych Białych zębów), odzierają ze złudzeń wyobrażenia o krainie dobrobytu, pragnieniu szczęścia i możliwości komunikowania spraw najważniejszych. Poruszają realizmem obrazu, wstrząsają refleksją o przyszłości cywilizacji, są głosem sprzeciwu młodych wobec tego, co zastane. Mocna dawka prawdy o współczesnym świecie. „Ameryka tych opowiadań jest wyciszona, bohaterowie nie dążą histerycznie do wytyczonych celów, są niepogodzeni z sobą, niepewni. Smutni”.Zadie Smith