Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zrozumieć bez słów

Zamknięci w swoim świecie

Nancy Rossiter, autorka niezwykłej powieści "Zrozumieć bez słów" odmalowuje przed czytelnikiem niezwykły świat widziany oczami dziecka dotkniętego autyzmem. Henry, chłopiec wrażliwy i nieprzeciętny, zaczyna wykazywać pewne niepokojące objawy, wycofując się coraz bardziej w swój wewnętrzny, skomplikowany świat. Jego matka Callie, całkowicie bezradna, zmuszona zostaje w końcu do przewartościowania całego dotychczasowego życia, spojrzenia na błędy przeszłości i podjęcia radykalnych kroków. I chociaż Henry wycofuje się i zamyka coraz bardziej to jednak właśnie on sprawia, że Callie odradza się w końcu do prawdziwego życia - do relacji, do pełni, do miłości.

 

Niezwykłe obrazy odmalowane przez pisarkę wprowadzają czytelnika w świat piękna i harmonii z naturą. Henry niespodziewanie odnajduje drogę do świata pod wpływem kontaktu ze zwierzętami, a w szczególności z psem Springerem. Dokonuje się porozumienie bez słów, dzięki któremu chłopiec zaczyna otwierać się na to, co zewnętrzne. Niemałą w tym rolę odgrywa również pewien niezwykły mężczyzna, którego losy splatały się w przeszłości z losami Callie ...

 

Nasycona emocjami, barwami i ciepłem opowieść podnosi na duchu i sprawia, że zaczynamy wierzyć w istnienie świata pięknego, przepełnionego dobrem. Gorąco polecam każdemu, kto szuka odrobiny nadziei, radości i otuchy w te zimne i pochmurne dni.


Recenzent: Karolina Stelmaszyk

Nancy Rossiter

Zrozumieć bez słów

Tłumaczenie: Grażyna Smosna

Wzruszająca opowieść o niełatwym macierzyństwie i o pewnym niezwykłym chłopcu

Callie jest samotną młodą matką. Jej macierzyństwo nie przypomina uśmiechniętych zdjęć kobiet z dziećmi w kolorowych magazynach. Jej synek, Henry, cierpi na autyzm i ma trudności z porozumiewaniem się.

Kiedy ojciec Callie zaczyna chorować, kobieta decyduje się powrócić w rodzinne strony. Spotyka tam swoją dawną miłość – Lindena. Mężczyzna mieszka na farmie pełnej ocalonych zwierząt. Ku zaskoczeniu Callie, Henry natychmiast łapie z nimi kontakt i z każdym dniem zaczyna się coraz bardziej otwierać...