Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Żabi król

Zabawna, a przy tym przewrotna bajka

Z okładki patrzy na czytelnika zielona żaba o melancholijnym spojrzeniu - to główna bohaterka powiastki. I na tym kończy się podobieństwo do klasycznej bajki, bowiem Janosch wywrócił tę historię do góry nogami: wszystko tam dzieje się na odwrót. Autor za karę zamienił żabią księżniczkę w dziewczynkę. Żabie ta transformacja nie wyszła na dobre i biedny płaz musiał czekać na królewicza. Właściwie to był jej potrzebny tylko jego pocałunek, mający niezwykłą moc. Bo ta żabka bardzo chciała wrócić do poprzedniej, zielono-żabiej postaci.


Zabawna, a przy tym przewrotna bajka, spodoba się nie tylko wielbicielom Janoscha. Zalecam jednak przeczytać najpierw pierwotną jej wersję autorstwa braci Grimm. Ułatwi to porównanie różnic i prześledzenie zmian, których dokonał Janosch. To niejedyna baśń braci Grimm, którą pisarz opowiada po swojemu. Kilkadziesiąt najpopularniejszych utworów ukazało się do tej pory na niemieckim rynku wydawniczym. Janosch przenosi miejsce akcji do współczesnych realiów, przez co rozmywa się pierwiastek niemieckiego romantyzmu, jaki cechował baśnie braci Grimm. Bardziej wyrobiony czytelnik dostrzeże zasadniczą różnicę między janoschową krytyką otaczającego świata i jego realiów, a baśniową rzeczywistością przedstawioną w klasycznych bajkach.

 

Integralną częścią książek Janoscha są ilustracje, wykonane do początku do końca przez niego samego. Są tak charakterystyczne, że nie sposób ich pomylić z innymi: po dziecięcemu proste i naiwne. Stworzone przez niego wizerunki bohaterów żyją własnym życiem, zawładając wyobraźnią czytelników i licznych fanów na całym świecie.
Książki tego wysiedlonego po drugiej wojnie z Zabrza do Niemiec pisarza to nie tylko sympatyczne historyjki dla dzieci. Większość z nich przed uważnym czytelnikiem odkryje drugie dno, bowiem Janosch przemyca w książkach ostrą krytykę sytuacji politycznej i społecznej. Służą temu przesadne parodie, często przejaskrawieni bohaterowie, przewrotny humor. Te bajki to bardziej pastisze, jednak nie pozbawione głębszego sensu, który każdy czytelnik musi zrozumieć (a raczej wyczytać) sam.


Recenzent: Magdalena Świtała

Janosch

Żabi król

Tłumaczenie: Emilia Bielicka

Niezwykle śmieszna wersja baśni braci Grimm o żabiej księżniczce, która za karę została przemieniona w dziewczynkę i dopiero pocałunek żabiego królewicza przywrócił jej poprzednią piękną żabią powłokę.