Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Rzeczy pierwsze

Wróżba z kurzych wątróbek

Brać się za pisanie powieści autobiograficznej ledwie przekroczywszy czterdziestkę? Ktoś mógłby posądzić pisarza o nagłe, niczym nieuzasadnione uderzenie wody sodowej. Nic z tych rzeczy - autor „Wariata" po raz kolejny przychodzi do czytelników z ironiczno-groteskową, choć mocno osadzoną w rzeczywistości opowieścią, w której wątki autobiograficzne są zdecydowanie bardziej wyeksponowane niż w poprzednich. Choć w „Rzeczach pierwszych" mamy do czynienia z autobiografią zaiste przewrotną, o czym świadczy już otwierający tom tekst „Czterdziestka", w którym Klimko-Dobrzaniecki przedstawia trzy odmienne, mocno zwariowane wersje wydarzeń towarzyszących swoim narodzinom.

„Rzeczy pierwsze" są powieścią w opowiadaniach, ukazującą historię Huberta od narodzin w Bielawie aż po czasy wiedeńskie. Hubert jest łazikiem-wagabundą, pakującym się w najdziksze afery. W trudzie i znoju, przemierzając Polskę, Niemcy czy Anglię, próbuje zbliżyć się do „prawdy o rzeczach zasadniczych". To nie jest łatwe, co potwierdzają losy Huberta, który testuje rozmaite wersje pomysłu na życie. Niby szuka stabilizacji, ale wciąż przed nią umyka, o czym mówi mu wprost wiedeński psychoanalityk. I właściwie dobrze (dla czytelnika), że ucieka, bo dzięki temu kolekcjonuje niebanalne, dziwaczne, pełne śmieszno-gorzkiego humoru, a przy tym zajmujące opowieści. Bywają ludzie, którzy permanentnie doświadczają „dziwności istnienia". Taki właśnie jest ten bohater.

Ostatnio słyszy się często, że literatura powinna służyć czemuś, wikłać się w polityczne awantury. Nowa książka Klimko-Dobrzanieckiego udowadnia, że w gruncie rzeczy w prozie najważniejsza jest opowieść. Precyzyjnie skomponowana, intrygująca - taka, od której trudno jest się oderwać. W opowiadaniu „Victory" Klimko-Dobrzaniecki zamieścił anegdotkę o Japończyku Hiroshim, który z kurzych wątróbek wywróżył Hubertowi, że ten zostanie pisarzem. Dobrze, że autor w tę wróżbę uwierzył.

 

 

Codziennie o książkach nowych i dobrych na 


Recenzent: Robert Ostaszewski

Jak wygląda świat z perspektywy ekscentrycznego czterdziestolatka?  Przydomowy cmentarzyk pod płodną jabłonką. Ciemna Islandia. Freudowski Wiedeń, gdzie psychoterapeuta może nagle zmienić się w łabędzia. Woźny Pietrzak, który dokarmia kawkę i poleruje swe sztuczne oko rąbkiem poduszki. Położna o niemiecko brzmiącym nazwisku, co to lubi skręcać ręczniki w marchewę. Zajadający galaretkę wujek Lutek, który wie, że najlepszy garnitur znaleźć można tylko w kostnicy. Wreszcie Japończyk Hiroshi i jego znaki szczególne: maszyna Victory, ślubne kimono i kiszone mango w soli morskiej - ludzie i miejsca, na pozór zwyczajni, a jednak owiani tajemnicą, magią, która sprawia, że nie można oderwać się od ich losów.
Kalejdoskop niezwykłych postaci i rollercoaster przygód. Postrzelony narrator, który uwielbia prowokować, śmieszyć i zabawiać, by w najmniej spodziewanym momencie wrócić do rzeczy ważnych i istotnych. Proza, która prowokuje i nęci. Tu każdy sam będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, co wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie wytworem wyobraźni pisarza.
Hubert Klimko-Dobrzaniecki zaprasza nas do swojej historii.       Seria PROZA nadaje rytm współczesnej literaturze.
Centra i peryferia. Realizm i fantazja. Rewolucje i wyciszenia. Przedstawiamy dzieła wyróżnione prestiżowymi nagrodami i przełomowe debiuty.
Książki, które intrygują, uwodzą, skłaniają do myślenia.
Dzieła, które stworzą literacki kanon.
W serii ukazały się między innymi:
Junot Díaz, Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao, Topiel
Margaret Atwood, Moralny nieład
John Banville, Morze, Mefisto
Zadie Smith, Białe zęby, Łowca autografów, O pięknie
Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli, Widnokrąg, Kamień na kamieniu
J.M. Coetzee, Hańba
Judy Budnitz, Gdybym ci kiedyś powiedziała, Ładne duże amerykańskie dziecko
Mikołaj Łoziński, Reisefieber
Zbigniew Mentzel, Wszystkie języki świata
Paweł Huelle, Mercedes-Benz
Antoni Libera, Madame
Bohumil Hrabal, Auteczko
Joyce Carol Oates, Amerykańskie apetyty
Tatiana Tołstoj, Kyś
Santiago Roncagliolo, Wstyd, Czerwony kwiecień
Kiran Desai, Brzemię rzeczy utraconych, Zadyma w dzikim sadzie
Ismail Kadare, Pałac snów
W najbliższym czasie ukażą się:
Margaret Atwood, Rok potopu /listopad 2009/