Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Na rozstaju dróg

Wędrówka z Alanem

Pierwszą część „Dzienników pisanych w drodze" zabrałem na dwutygodniowe wczasy z nadzieją, że znajdę chwilę na lekturę w cieniu oliwkowych drzew. Połowę przeczytałem już w samolocie! To nie żart. Zajrzałem tylko na chwilę i nie mogłem się oderwać. Efekt był taki, że „Dotknąć nieba" przeczytałem dwukrotnie, raz za razem. Z tym większą niecierpliwością czekałem na drugą część.

 

Ku mojej radości „Na rozstaju dróg" czekała już na mnie w księgarni po powrocie z wakacji. Przez kilka kolejnych dni towarzyszyłem Alanowi w jego dalszej wędrówce przez Stany Zjednoczone. Już dawno nie czytałem książek tak naszpikowanych zdaniami, które chciałoby się zapamiętać lub zapisać.

 

W drugiej części Evans niejednokrotnie podkreśla to, co przewijało się od początku tragicznej historii Christoffersena - bohater stopniowo uwalnia się od ciężaru cierpienia i rozpaczy, pomagając innym. Zmienia losy napotykanych osób i jakby z natchnienia niebios ustawia życie kilku osób na właściwych torach. Druga część jest mniej dramatyczna i czasami nawet zabawna, zwłaszcza, gdy przez pewien czas Alan wędruje w towarzystwie Kailamai.

Jestem geografem i uwielbiam podróże, więc Dzienniki Evansa dają mi dodatkową przyjemność. Poznaję zakątki poszczególnych Stanów, miejsca, o których niekoniecznie pisze się w przewodnikach. Książka maluje obraz kraju, zwłaszcza wnętrza kontynentu, które w znacznym stopniu różni się od zachodniego czy wschodniego wybrzeża z wielkimi aglomeracjami, blichtrem bogactwa i sławy. Alan, wiedziony wewnętrzną siłą, idzie dalej. Nie jest to jednak pochód anioła, który na prawo i lewo rozdaje szczęście i powodzenie. To nadal wędrówka człowieka, który oprócz ciężkiego plecaka dźwiga o wiele większy ciężar cierpienia i straty. Ból, ten wewnętrzny, nieraz każe mu zawrócić, skończyć pasmo trudów jednym zdecydowanym posunięciem. Ilekroć jednak jest bliski kolejnego załamania, spotyka... Zresztą, sami przeczytajcie.


Recenzent: Piotr Sikorski

Richard Paul Evans

Na rozstaju dróg

Tłumaczenie: Hanna de Broekere

Seria "Dzienniki pisane w drodze"

„Życie to jest to, co nam się przytrafia, gdy planujemy coś innego. Od początku mojej wędrówki przekonuję się, jak prawdziwe są te słowa”.

Kiedy po śmierci żony Alan postanowił sprzedać wszystko, co miał, i rozpoczął swoją przedziwną pieszą wędrówkę przez kontynent, nie wiedział, co może spotkać go po drodze. Szukał nadziei i ukojenia, pytał o sens cierpienia. Był skupiony na sobie. A jednak podczas wędrówki okazało się, że to on może pomóc innym i dzięki temu zapomnieć o własnej stracie i smutku. Zrozumiał to dzięki kilku wspaniałym kobietom, z którymi zetknął go los.

~~
Czego nauczy go spotkanie z tajemniczą Angel, która także próbuje zapomnieć o zdarzeniach z przeszłości? W jaki sposób zakończy się historia Kailamai, doświadczonej przez życie dziewczynki? I kim jest nieznajoma, siwowłosa kobieta, która poszukuje go od wielu tygodni?

Na rozstaju dróg to powieść Richarda Paula Evansa należąca do jego bestsellerowych Dzienników pisanych w drodze. Jest to opowieść o przeciwieństwach - o życiu i śmierci, nadziei i rozpaczy, bólu i ozdrowieniu, oraz o wąskich obszarach pomiędzy tymi skrajnościami, na których przebywa większość z nas.