Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Niezwykła wędrówka Harolda Fry

Wędrówka pełna emocji

Wydana w serii Znaku „Dobre strony" „ Niezwykła wędrówka Harolda Fry" to rzeczywiście lektura pełna dobrych stron. Nawet bardzo dobrych. Jeżeli książkę można określić mianem subtelnej, to ta z pewnością nią jest. Z ogromną delikatnością, łagodnością i bardzo niespiesznie, autorka „zagląda" w życie Harolda i jego żony.

 

Nie ma w tej książce zbędnych ozdobników, nie ma też brzydkich słów i skandali rodem z pierwszych stron tabloidów.

Bo Harold i Maureen nie nadają się na bohaterów tabloidów.
Pozornie jakby przezroczyści, niewidoczni. Ot zwykli, szarzy mieszkańcy małego angielskiego miasteczka, schowani w zaciszu swojego domu, gdzie za zamkniętymi drzwiami przeżywają wzloty i upadki swojego małżeńskiego życia.
Niczego wielkiego nie osiągnęli, nie dorobili się też fortuny. Czy o takich ludziach można opowiedzieć ciekawą historię?


Jak najbardziej, ponieważ ich zwyczajne, nudne życie zmienia się diametralnie, kiedy pewnego dnia Harold otrzymuje list od starej znajomej Queenie. To list pożegnalny, ponieważ kobieta umiera na raka. Pod wpływem impulsu Harold nieoczekiwanie dla siebie samego, żony i otoczenia wyrusza pieszo do miejscowości, w której przebywa Queenie. To ma być swoistego rodzaju pielgrzymka, która ma uratować jej życie.
Harold głęboko wierzy w to, że jeżeli będzie szedł, ona będzie żyła. Prosi więc Queenie, aby żyła i czekała na niego.


Idzie wiele dni, tygodni, miesięcy. Jest w drodze, podczas której spotyka wiele osób i spotyka go wiele nieoczekiwanych sytuacji.
Czy Harold dotrze do celu? Co odnajdzie dzięki tej wędrówce? O tym musicie przekonać się sami, sięgając po tę powieść. Warto, bo to wyjątkowo niezwykła książka, o niezwykłej wędrówce.


Jest taki rodzaj literatury, który oprócz dobrego stylu, udanej narracji, ciekawej historii, oferuje nam COŚ więcej. Zmusza do głębokiej refleksji, powoduje, że nabieramy dystansu do własnego życia i koi.
To bez wątpienia jedna z takich książek.


Recenzent: Izabela Sekulska

Rachel Joyce

Niezwykła wędrówka Harolda Fry

Tłumaczenie: Tomasz Macios

Czasem trzeba zostawić wszystko i wyruszyć w drogę, żeby na nowo poukładać sobie życie

Harold Fry wyruszył pewnego dnia z misją. Chciał zmienić czyjeś życie, a zmienił swoje.

Przyjaciółka z dawnych lat przysłała mu list z pożegnaniem. Umiera na raka. Harold odpisał, że bardzo mu przykro. Naprawdę się zmartwił, kiedyś wiele ich łączyło. Chciał wysłać list i po prostu wrócić do domu, ale w drodze na pocztę odkrył, że to nie wystarczy. Musi osobiście się z nią pożegnać. Dopóki będzie szedł, ona będzie żyła.

Podczas trwającego 87 dni marszu spotyka człowieka goryla, słowacką lekarkę, kobietę, która kochała Jane Austen, bardzo sławnego aktora i wielu innych ludzi, którzy poznają historię jego wędrówki i opowiadają mu o swoich lękach, miłościach, nieszczęściach i fascynacjach.

Czasem trzeba zostawić wszystko i wyruszyć w drogę, żeby na nowo poukładać sobie życie.

Niezwykła wędrówka Harolda Fry to wzruszająca, napisana świetnym piórem opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie. Że miłość, przebaczenie i zrozumienie czasami można znaleźć dopiero, kiedy traci się wszystko. Że kiedy chcesz zmienić czyjeś życie, zmieniasz swoje, a kiedy prosisz o pomoc innych, sam im pomagasz.

Seria DOBRE STRONY
DOBRE STRONY świata to przestrzeń, gdzie wszystko wraca na swoje miejsce.
DOBRE STRONY to książki o miłości, przyjaźni i nadziei.
DOBRE STRONY są na wyciągnięcie ręki.