Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów

Wady twoimi zaletami - czyli jak „moc w słabości się doskonali"

W oparciu o biblijną opowieść o Dawidzie i Goliacie Malcolm Gladwell buduje teorię, na podstawie której stwierdza, że to właśnie w pozornej słabości tkwi klucz do zwycięstwa. A owo zwycięstwo to nie tylko walka z wojownikiem, ale radzenie sobie w obliczu wielu, trudnych sytuacji.

Amerykański publicysta w swojej książce przedstawia historie ludzi, którzy podobnie jak Dawid powinni przegrać. Ludzi, którym nikt nie wróżył sukcesu, nikt by na nich nie postawił „złamanego grosza", ludzi, którym nie miało prawa się udać... A jednak!
Prezentując każdą z historii Gladwell opowiada o tych „ciemnych" stronach. Przeszkody, jakie los postawił przed bohaterami niniejszej książki, powinny ich złamać, doprowadzić do upadu, a tymczasem efekt był zupełnie odwrotny. Przeszkody stały się podporami w drodze do zwycięstwa.

No bo jak ktoś, kto pracował fizycznie i całe życie miał problemy z czytaniem, mógł zostać adwokatem? Albo jak dzięki problemom związanym z dysleksją można osiągnąć sukces na skalę, o jakiej nawet się nie śniło?

Wydaje się nieprawdopodobne? Po lekturze tej książki już nie do końca. Autor krok, po kroku wyjaśnia mechanizmy działania poszczególnych osób czy grup, które niosą za sobą konkretne skutki. Dla kontrastu podaje również inne przykłady ludzi, którzy kiedyś znaleźli się w podobnej sytuacji, ale postąpili odwrotnie i przegrali. Spinając klamrą całość udowadnia, że to, co na początku wydawało się oczywiste, wcale takie nie jest. Tak jak oczywisty miał być fakt, że Goliat pokona Dawida...

Historie opisane w książce mogą być inspiracją do podjęcia pracy nad swoją słabościami, nad wykorzystaniem ich tak, by stały się przydatna. Często w pierwszej kolejności posłużyć mogą one do zmyłki przeciwnika, a to na samym starcie daje przewagę. Potem można już przeciągać szalę zwycięstwa na własna stronę.

I na zakończenie pamiętajmy, że tracąc „coś", zyskujemy „coś". W tej sferze życia, w której nasze zdolności i umiejętności niedomagają, umacnia się inna ich część, albowiem „Jeśli zabierzemy dar czytania, stworzymy dar słuchania.".


Recenzent: Magdalena Kielnar

Nie ma takich gigantów, których nie da się pokonać.
Ta książka pokazuje, jak sprawić, że twój słaby punkt zamieni się w atut.
Malcolm Gladwell – autor światowych bestsellerów Punkt przełomowy, Błysk! i Poza schematem – jak zwykle zaskakuje i prowokuje. Biblijny Dawid nie powinien był pokonać Goliata, a przecież mu się to udało…

Co zrobić, kiedy na drodze do sukcesu stoi silniejszy przeciwnik?
Jak skutecznie przekuć swoje słabe strony w atuty?
Jak pokonać rywala, obracając jego siłę przeciw niemu?

Inspirujące historie ludzi, którzy musieli walczyć o swoje z pozornie niepokonanym przeciwnikiem, Gladwell analizuje z właściwą sobie błyskotliwością, podsuwając bezcenne wnioski i rady. Dawid i Goliat to intrygujące historie spektakularnych zwycięstw i skuteczny poradnik o sztuce konfrontacji, który podbił listy bestsellerów na całym świecie.

„Gladwell jest mistrzem w wyjaśnianiu, jak działa świat”.
„USA Today”