Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Pedro Páramo

W sidłach śmierci i tajemnicy

Powieść zaczyna się od przedstawienia Juana Preciado, który obiecuje własnej matce leżącej na łożu śmierci, że powróci do miejscowości Comala i odnajdzie tam swojego ojca, którego nigdy nie poznał. Zastaje martwe miasteczko. Historię ojca poznaje dopiero po jego śmierci. Pedro Paramo rządził w Comali biczem i gwałtem, narzucał swą wolę sztyletem i szubienicą, a żadna z kobiet nie mogła czuć się bezpieczna w jego towarzystwie. Jego historia jest jednocześnie historią całego miasteczka. Dramat kobiet i mężczyzn, zaplątanych w sidła śmierci i sytuacje, których korzenie tkwią w naturze i dziejach Meksyku.
Recenzent: Marta Żyża

Juan Rulfo

Pedro Páramo

Tłumaczenie: Kalina Wojciechowska

"Pedro Páramo" to klasyka literatury

Juan Preciado, spełniając prośbę umierającej matki, przybywa do miasteczka Comala, aby poznać swego ojca, Pedro Páramo. Zastaje martwe miasteczko, porzucone przez mieszkańców. Historię ojca poznaje dopiero po jego śmierci. Pedro Páramo - kacyk, feudalny pan, który rządził w Comali biczem i gwałtem, narzucał swą wolę sztyletem i szubienicą, a żadna z kobiet nie mogła czuć się bezpieczna w jego towarzystwie. Historia gwałtownika jest jednocześnie historią całego miasteczka, przez które przetoczyła się krwawa rewolucja. Dramatem kobiet i mężczyzn, zaplątanych w sidła śmierci i sytuacje, których korzenie tkwią w naturze i dziejach Meksyku. 

Pedro Páramo to klasyka literatury. Uznawany za prekursora realizmu magicznego, stanowił wzór dla Garcíi Márqueza. To właśnie ta książka zainspirowała go do napisania Stu lat samotności.