Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kłamczuchy. Pretty Little Liars (1)

W Rosewood Day nic nie dzieje się przypadkiem

Aria, Emily, Hanna i Spencer jeszcze trzy lata temu, przed tragicznym wydarzeniem, były najlepszymi przyjaciółkami. Niestety Alison, liderka grupy, zaginęła i do tej pory nie została odnaleziona. Była najpopularniejszą nastolatką w Rosewood Day, z którą każdy chłopiec chciał się umówić, a dziewczyny marzyły o tym, aby być takie jak ona. Znała każdy, nawet najdrobniejszy sekret swoich przyjaciółek i twierdziła, że to właśnie tajemnice je do siebie zbliżyły. W rzeczywistości jednak było zupełnie inaczej.

 

Czwórka dziewczyn nigdy nie czuła się dobrze w towarzystwie Alison, mimo że ta zawsze miała fantastyczne pomysły, a pokazanie się z nią na jakiejkolwiek imprezie równało się z zaszczytem godnym towarzystwa samego prezydenta. Było tak, ponieważ każda z przyjaciółek była skrajnie od siebie różna. Miały problemy z odkrywaniem własnej osobowości: dziwaczna, punkowa Aria nigdy nie podobała się swojej pierwszej miłości; zmuszana do wszystkiego Emily ukrywała, że tak naprawdę podoba jej się płeć piękna; zakompleksiona Hanna, która musiała popaść w bulimię, aby spodobać się samej sobie; nigdy niedoceniana perfekcjonistka - Spencer.

 

Po kilku latach jednak wszystko ulega zmianie. Dziewczyny są dojrzalsze, a podejmowane przez nie decyzje dają perspektywy na przyszłość. Niestety, nie mogą nazywać się już przyjaciółkami, bowiem od zaginięcia Alison ich kontakt się urwał i nawet nie myślały o tym, aby naprawiać zniszczone relacje. Sprawy zaczynają biec innym torem, gdy wszystkie cztery dziewczyny znów znajdują się w tym samym mieście. Do tej pory wierzyły, że wszystko, o czym wiedziała ich wspólna przyjaciółka, nigdy nie wyjdzie na jaw. Szybko jednak przekonują się, że tak nie będzie. Każda z nich zaczyna dostawać niepokojące smsy, których nadawcą jest A.

 

Sara Shepard jest amerykańską pisarką znaną z serii Pretty Little Liars i The Lying Game, które przyniosły jej sławę. Stacja telewizyjna ABC Family przedstawiła obie serie w postaci seriali dla młodzieży, z którymi większość nastolatek już się zetknęła. Seriale bowiem osiągnęły taką popularność, że nawet ja byłam tak zaintrygowana, że musiałam pierwszy z nich obejrzeć. Wciągnął mnie do tego stopnia, że musiałam zabrać się za jego pierwowzór - książkę. Kłamczuchy wcale a wcale mnie nie zawiodły. Zasiadając do lektury, oderwałam się od niej po przeczytaniu ostatniej strony, dopiero wtedy orientując się, że za oknem zrobiło się już ciemno. Sara Shepard swoją powieść napisała lekkim, młodzieżowym językiem, któremu nie mam nic do zarzucenia. Poruszyła niemal wszystkie tematy, jakie dotyczą współczesnych nastolatków. Przedstawiła także problemy, z jakimi borykają się główne bohaterki. Wiele czytelniczek w którejś z nich z pewnością odnajdzie siebie - w moim przypadku była to Aria. Autorka opisując każdy rozdział z życia innej dziewczyny, pozwala swojemu czytelnikowi na dogłębne zapoznanie się z mentalnością danego bohatera jak i z jego życiem, losem i relacjami zarówno z przyjaciółmi jak i z rodziną.

 

Pretty Little Liars nie spotkamy się z żadnymi nadprzyrodzonymi kreaturami, ale za to z biegiem czytania seria wzbudzi w nas coraz więcej wątpliwości i sprawi, że napięcie wciąż będzie wzrastać. Chcąc odnaleźć prawdziwą tożsamość prześladowcy dziewczyn, wertujemy kartki najszybciej jak tylko potrafimy, ale autorka nie była głupia! W pierwszym tomie serii nie pomyślała nawet o tym, aby dać nam jakiekolwiek wskazówki do wyprawy w poszukiwania A. Wielu może to rozczarować, ale ja dzięki temu nabrałam jedynie większego apetytu na szybkie dorwanie się do następnych tomów, których wydawnictwo Otwarte przetłumaczyło już dziesięć.

 

Każda nastolatka, która uwielbia intrygi, plotki i tajemnice, zakocha się w Kłamczuchach. Spodoba jej się klimat odpowiadający współczesnemu życiu młodzieży, który sprawia, że książka jest wciąż na czasie. Seria Sary Shepard przypadnie również do gustu wielbicielom Plotkary, której tożsamość także przez długi czas nie była ujawniona. Polecę ją również oglądającym ekranizację na ABC Family - mimo że znacie już losy dziewczyn z Rosewood Day, to dzięki książce poznacie ich rozterki dużo lepiej! Osobiście zamierzam przeczytać całą serię i zachęcam do zrobienia tego samego.


Recenzent: Gabriela Świrkosz

Sara Shepard

Kłamczuchy. Pretty Little Liars (1)

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

"Wciąż tu jestem. I wiem o wszystkim"

A. Alison, szkolna gwiazda, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rok później jej przyjaciółki: Emily, Aria, Spencer i Hanna, zaczynają otrzymywać niepokojące SMS-y. Ktoś zna sekrety, które chciały pogrzebać wraz z pamięcią o Ali.
Jak wiele dziewczyny są w stanie poświęcić, by prawda nie wyszła na jaw?