Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Tobi

Timothée de Fombelle napisał dla dzieci dendrologiczną sagę o liliputach

Tobi Lolness, bohater powieści "Tobi" francuskiego pisarza Timothée de Fombelle, ma półtora milimetra wzrostu i mieszka na wierzchołku ogromnego drzewa.
Tobi kończy właśnie 12 lat i za wszelką cenę stara się dorównać ojcu, wybitnemu specjaliście od kory drzewnej (dwa milimetry wzrostu). Pierwszą część dendrologicznej sagi, która zrodziła się w wyobraźni de Fombelle'a, znajdziemy już w poniedziałek w księgarniach.

Życie miniaturowych mieszkańców drzewnej krainy upływa spokojnie i pracowicie. Ich niewielkie domostwa, z nieodłącznymi piecami, wydrążone są pod korą, do ciężkich prac używają oswojonych mrówek, a chrząszcze ciągną ich zaprzęgi.

Za największy kulinarny przysmak uchodzą tu sok z ciemnej kory i kiełbaski z larw, których hodowlą zajmują się właściciele lilipucich farm. Niebezpieczeństwo grozi naszym minibohaterom głównie ze strony złośliwych biedronek i pająków.

Ale i mieszkańcy tej arkadii mają swoje zmartwienia. Wyobraźcie sobie, że aby odbyć podróż od dolnych gałęzi do wierzchołka, trzeba poświęcić prawie pół roku.

Poza tym u niektórych mieszkańców, którzy zza liści miesiącami nie oglądają słońca, wstępuje czasem szaleństwo, a wtedy biada nieszczęśnikom, którzy staną na ich drodze.

To właśnie spotkało rodziców Tobiego, którzy podpadli niejakiemu Jo Mitchowi, osobnikowi wyjątkowo złemu i okrutnemu. Dlatego Tobi będzie musiał popisać się nie lada hartem ducha i sprytem, żeby uwolnić rodzinę z rąk tego miniaturowego szwarccharaktera.


Recenzent: Lucjan Strzyga

Timothée de Fombelle

Tobi

Tłumaczenie: Janina Błońska, Krzysztof Błoński

Tobi ma dwanaście lat, półtora milimetra wzrostu i mieszka na... drzewie

Tobi - chcąc uratować rodziców - musi stawić czoła brutalnym bandziorom!
Mieszkańcy żyją w dziuplach i szczelinach na gałęziach, jeżdżą na oswojonych mrówkach, wykorzystują do pracy ogromne chrząszcze i muszą się bronić przed niebezpiecznymi dla nich pająkami, ważkami, a nawet biedronkami. Teraz jednak Tobiemu zagraża inne niebezpieczeństwo. By uratować rodziców porwanych przez bezlitosnego Jo Mitcha, musi stawić czoła brutalnym bandziorom, wymyślić doskonały plan i działać szybciej niż jego przeciwnicy.