Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ukryte stronice. Opowieść o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście

Szczere świadectwo

Książka Erin Einhorn "Ukryte stronice" dotyczy Holokaustu, ale nie bezpośrednio i nie tylko. Autorka stara się odnaleźć w Polsce ślady polskiej opiekunki swojej matki, która godząc się na ukrycie dziewczynki - za wynagrodzeniem - uratowała ją od Zagłady. Autorka opowiadając historie swoich poszukiwań porusza niezwykle rozległy wachlarz tematów. Jest tu opis traumy dziecka ukrywanego i oddawanego w różne ręce, rzutującej na zachowanie i charakter dorosłej kobiety, szczególnie wobec swojego ojca i swojej córki. Jest problem polskich regulacji prawnych dotyczących własności żydowskich, jest ciekawy i bogaty obraz Polaków i ich stosunku do Żydów i Holokaustu w latach dziewięćdziesiątych. Jest tu problem śmierci matki, więzi rodzinnych, resentymentów i sympatii Żydów do Polaków i Polski.
Lektura dla każdego, kto chciałby wzbogacić swoje poglądy na temat bolesnego problemu stosunków polsko-żydowskich poprzez szczere świadectwo autorki książki. Chciałam też tą drogą podziękować autorce za tę mocną i przejmującą relację.
Recenzent: Ludmiła Mroczkowska

Amerykańska dziennikarka Erin Einhorn przyjechała do Polski, aby odnaleźć rodzinę Skowrońskich, którzy ocalili jej matkę z rąk nazistów. Z jednej strony chciała doprowadzić do ponownego spotkania dwóch rodzin, z drugiej zaś obawiała się Polaków, których wyobrażała sobie jako antysemitów. Wizyty na krakowskim Kazimierzu, gdzie miała okazję poznać bliżej Polaków, przekonały ją, że wiele stereotypów jest fałszywych, a rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana.  Prowadząc poszukiwania, dokonała kolejnych odkryć: okazuje się, że prawdziwe losy jej matki nie pokrywają się z domową legendą. Na drodze do ponownego spotkania dwóch rodzin staje sprawa kamienicy obiecanej Skowrońskim przez dziadka Erin. Einhorn czuje się zobowiązana, aby spłacić stary dług i doprowadzić do odzyskania budynku. Erin Einhorn wraz z przyjazdem do Krakowa musi zmierzyć się z przeszłością i teraźniejszością, rodzinną legendą i prawdą oraz z wielką historią i prozaicznymi przeszkodami, które uniemożliwiają prawdziwe pojednanie. Napisana z reporterskim zacięciem książka pozwala spojrzeć na Holokaust z perspektywy dziś żyjących Żydów i Polaków, na których jego ponure dziedzictwo wciąż rzuca cień.