Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena

Świadectwa żony i syna

Osama Bin Laden. Jedna z bardziej kontrowersyjnych osób na świecie. Przywódcy Al - Kaidy, ekstremista, wróg publiczny i terrorysta. A prywatnie? Kim był Osama? Jak zachowywał się przy rodzinie, jakie zasady wtedy wyznawał? A może był zwyczajnym mężem i ojcem? Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć z książki „Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy Bin Ladena". W jej napisaniu pomogła amerykańska pisarka Jean Sasson.


Nadżwa została wydana za mąż w wieku piętnastu lat za swego o rok starszego kuzyna Osamę. Dobry, spokojny, ale i pewny siebie chłopak porwał serce dziewczyny, która dla niego była gotowa wiele poświęcić, m.in. wyjechać z dala od rodzinnego domu czy też zasłaniać twarz. Miłość jest jednak ślepa, a Osama się zmienił nie do poznania pod wpływem radykalnych organizacji, do których wstąpił. Zapoczątkowało to kolosalne zmiany w życiu całej rodziny.


Codzienna egzystencja stawała się koszmarem, z którego nie było ucieczki. Mężczyzna zabierał żonę i synów w długie, pustynne wyprawy bez wody, a także wraz z najbliższymi zamieszkał w odosobnieniu bez elektryczności czy podstawowych wygód jakim są łóżka czy bieżąca woda. A to nawet nie początek tego, co czekało na Nadżawę i jej dzieci...
Wspomnienia żony i syna przeplatane są notatkami i spostrzeżeniami Jean Sasson. Całość czyta się jak niezłą powieść, trzymającą w napięciu, prawdziwą do bólu i wzbudzającą wielokrotnie silne emocje. Poruszono tu liczne tematy, m.in. sytuację kobiet w krajach arabskich, metamorfozę człowieka w bezwzględnego terrorystę, religie i jej wpływ na liczne grono ludzi oraz fanatyzm, który może doprowadzić do tragedii. To tylko niewielka część poruszanych kwestii, które w tej powieści można znaleźć. „Musiałam odejść..." to poruszająca i oryginalna książka o Osamie Bin Ladenie, opisana przez ludzi, którzy żyli z nim na co dzień. Świadectwa żony i syna to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć portret człowieka o wielu obliczach i fascynującą przemianę osobowościową w najgroźniejszego terrorystę ostatnich dziesięcioleci. Polecam!


Recenzent: Emilia

Czy można kochać człowieka, którego nienawidzi cały świat?

Gdy Nadżwa miała piętnaście lat, dowiedziała się, że zostanie wydana za swojego kuzyna. Nie buntowała się przeciwko tej decyzji, bo pokochała starszego od niej o rok Osamę Bin Ladena. 

Dla Osamy gotowa była zacząć zasłaniać twarz i wyjechać daleko od domu. Początkowo wspaniałe życie zaczęło się zamieniać w koszmar, gdy mąż zaangażował się w działalność ekstremistyczną. Po zakazie posiadania lodówki przychodzi czas na wychowywanie synów poprzez długie wyprawy (bez wody!) na pustynię, aby udowodnić im, że co ich nie zabije, to wzmocni. Ceną za spełnienie marzenia Osamy o dżihadzie była zamiana dostatniego życia w Arabii Saudyjskiej na pobyt w górskiej fortecy Tora Bora - bez łóżek, elektryczności i bieżącej wody. 

Nawet najwięksi zbrodniarze mają bliskich: braci, małżonków, dzieci. Bin Ladenowie - żona Nadżwa i syn Omar - przerywają milczenie i opowiadają o tym, jak wyglądało ich życie. Z pomocą dziennikarki Jean Sasson - autorki bestsellerowej Księżniczki - wprowadzają nas w prywatny świat wroga publicznego. To niezwykłe wyznanie odsłania również szokujące fakty o codziennym życiu kobiet w świecie islamu.