Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Flirtując z życiem

Stenka - kobieta z niesamowitym uśmiechem

Sięgnęłam po tę pozycję wiedziona podziwem dla fantastycznej aktorki i cudownej kobiety, jaką jest Danuta Stenka. To aktorka o najpiękniejszym uśmiechu na polskiej scenie, która nie kryje swego wieku. Jest jak wino, czym starsza tym piękniejsza, a przy tym mądra, otwarta i bardzo normalna. Dla mnie Stenka stanowi polski odpowiednik Audrey Hepburn - pełna klasy i elegancji, a przy tym utalentowana i mająca swoje zasady w życiu kobieta.

 

Książka "Flirtując z życiem" to wynik rozmów, które przeprowadził z Danutą Stenką, dziennikarz Łukasz Maciejewski. To niezwykle szczera i osobista książka, pokazująca nie tylko zawodowe oblicze pani Danuty, ale przybliżająca jej dzieciństwo, rodzinę, zamiłowania, a także słabości. Przepiękna, bezpośrednia i bardzo konkretna, jak sama aktorka

 

Bogate życie aktorskie nie przesłoniło jej innych wartości. Jako swój największy sukces w życiu uznaje macierzyństwo. Ma stale tego samego męża, dwie córki i psy. Mieszka z teściową, w domu w Warszawie, kocha swój azyl i ogród. Otwarcie przyznaje się do depresji i trudnej walki z tą chorobą. W pracy jest perfekcjonistką, a w domu kochaną matką i żoną. Oczarowała mnie jej bezpośredniość i otwartość. Wydawała mi się kobietą z dystansem, a okazała się ciepłą i sympatyczną osobą, która łatwo się wzrusza.
Rozmowa z Łukaszem Maciejewskim, to rozmowa z przyjacielem, lekka i przyjazna, a nie sztywna. Jednak pełno w niej konkretów dotyczących pracy artystycznej. Spodobały mi się ciepłe wspomnienia aktorki z jej dzieciństwa i domu rodzinnego na Kaszubach, jest bardzo mocno związana z rodziną i ze swoimi korzeniami.

 

"Flirtując z życiem" to niesamowita biografia niezwykłej kobiety, która umacnia swoje miejsce na artystycznej scenie i wchodzi do kanonu jej klasyki. Jestem pełna podziwu dla Danuty Stenki jako kobiety i jako człowieka, zaimponowała mi prawdomównością i zasadami, jakimi kieruje się w życiu.
Polecam tę pasjonującą lekturę !


Recenzent: Anna Ciesielska

Wydanie specjalne uzupełnione o nowe rozmowy

Piękna, emocjonalna, wrażliwa, kobieta sukcesu, gwiazda ekranu. Wykreowany przez media wizerunek Danuty Stenki nawet w połowie nie oddaje prawdy o jej niezwykłej osobowości.
Szczere rozmowy z Łukaszem Maciejewskim odsłaniają jej inne, nieznane oblicze.

Aktorka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi, o wyboistej ścieżce kariery, o fascynującej pracy w teatrze, na planie filmowym, w telewizji. Anegdoty z życia zawodowego przeplatają się z wyznaniami na temat prywatnych spraw.
Danuta Stenka nie waha się otwarcie mówić o kosztach, jakie wiążą się z jej wymagającym zawodem – o towarzyszącym jej przez lata stresie i braku pewności siebie.

Z poruszających wspomnień wyłania się opowieść o dojrzewaniu kobiety do niezależności i spełnienia, w której każdy łatwo odnajdzie cząstkę własnego życia.