Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza

Spektakularne kariery, epokowe odkrycia

Historia może fascynować, urzekać, nudzić, być ciekawa, pasjonująca, irytująca lub po prostu zabawna. Dzięki wesoło opowiedzianym przygodom o życiu naszych przodków książka z cyklu Historia 2.0 doskonale przybliża fakty i ucząc, bawi.

Kiedy myślimy o sławnych Polakach z reguły do głowy przychodzi nam kilka postaci, które wniosły spory wkład w dzieje Europy i świata. Ten coś odkrył, tamten cos wynalazł, a tamta pani coś tam doniosłego zrobiła. Jan Wróbel wraz z małżonką Ewą doszli do wniosku, że już najwyższy czas przybliżyć naszemu społeczeństwu sławnych rodaków i na kartach swojej książki w sposób zabawny, z humorem, ale i rzetelnie opowiadają ciekawostki, jakich na lekcji historii się raczej nie słyszy.

Kto z nas wie, że słynny Heweliusz był browarnikiem a dopiero później astronomem. Czy wiecie, że Polak wymyślił, jako pierwszy kamerę, inny budował, mosty spawane w dalekiej Ameryce, jeszcze inny uważany jest za protoplastę laptopa.

Na pewno większość z nas wie, kim był Kopernik, Maria Skłodowska czy Korczak. Ale czy wiemy, kto skonstruował kamizelkę kuloodporną czy popularny w środkach komunikacji miejskiej kasownik? Kojarzycie zapewne kosmetyki Max Factor prawda? No cóż, ich twórcą jest nie kto inny, jak nasz rodak - Maksymilian Faktorowicz. Podobnie rzecz ma się z wyodrębnieniem witaminy B1 czy tworzeniem pierwszych maszyn latających.

Historia sławnych Polaków to także wydarzenia z udziałem kobiet. Jest historia sławnej himalaistki Wandy Rutkiewicz, jest opowieść o lotniczkach RAF-u w trakcie II wojny światowej (wśród nich córka marszałka, Jadwiga Piłsudska), waleczna Emilia Plater, sympatyczna Janina Ochojska oraz Anna Dymna także znalazły się wśród sławnych osobistości.

Książka „Polak potrafi, Polka też" to opis spektakularnych karier, epokowych odkryć czy dokonań, o których mówi się, że są niezwykłe. Dodatkowo historie te ukazane są w sposób szczególny, zabawny, krótki, ale i rzetelny. Okraszone komiksami oraz dymkami rozmów, jakby z portali społecznościowych, przybliżają współczesnemu czytelnikowi trudną dyscyplinę, jaką z pewnością jest historia.

Czego można spodziewać się po tej pozycji? Z pewnością lekkiej lektury, ciekawych opowieści i zabawnych historii. Książkę czyta się doskonale, to ta szczególna pozycja, gdy z jednej strony chciałoby się ją już skończyć, a z drugiej strony ma się nadzieję, ze nigdy się ona nie skończy. Ot, taki paradoks. W dodatku po tej lekturze każdy z nas będzie mieć powody do dumy. Bo Polacy to naprawdę genialny i utalentowany naród.


Recenzent: Marek Bachorski-Rudnicki

BĘDZIESZ PŁAKAĆ ZE ŚMIECHU. BĘDZIESZ PĘKAĆ Z DUMY. BO ŚWIAT JEST MADE IN POLAND!

Pierwsza kamera filmowa, słynne amerykańskie mosty, telewizja, kamizelka kuloodporna, laptop, a nawet kasownik – to wszystko dzieła naszych rodaków. Cóż począć? Wynaleźliśmy prawie wszystko! Tylko czasem sami o tym nie pamiętamy.
Spektakularne kariery, niezwykłe dokonania, epokowe odkrycia – gdzie nie spojrzeć… Nasi :)
Gdyby nie my, świat wyglądałby dziś zupełnie inaczej. A więc na bok narodowe kompleksy i skłonność do narzekania. Są powody do dumy!
Jeśli nie wierzysz, że jesteśmy najwspanialszym narodem pod słońcem, widocznie nie zajrzałeś do środka!
Oto zestaw genialnych osiągnięć Polaków podany lekko i mądrze, z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem. Drugą książkę z serii Historia Polski 2.0 pochłoniesz jednym tchem. I będziesz chciał więcej.