Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Sophia Loren: życie jak film

Sophia - ieri, oggi, domani

Sophii Loren nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż samo jej nazwisko stało się niejako synonimem cudownej mieszanki talentu, wdzięku, klasy i smaku. Ideału, do którego zwykły śmiertelnik może co najwyżej próbować się zbliżyć, a którego, z całą pewnością, nigdy nie osiągnie. Najnowsza książka Silvany Gacobini traktuje o życiu i twórczości ikony - życiu, które jak głosi tytuł, jest jak film.

 

Biografia ta nie ma jednak nic wspólnego z filmową fikcją. Jej niewątpliwą zaletą jest bowiem dość bogata bibliografia. Autorka wzięła pod lupę wszystkie ważniejsze publikacje na temat Sophii Loren, przeprowadziła wywiady zarówno z osobami, którym dane było bliżej poznać „włoskie dobro narodowe", jak również z samą zainteresowaną. Koniecznie należy jednak podkreślić, że czytelnik nie znajdzie w tej pracy zbędnego rozwlekania się i licznych dygresji. Wszelkie komentarze i wyjaśnienia są bowiem na tyle ciekawe, że jedynie wzbogacają i tak ciekawą lekturę.

 

Jak dla mnie, Gacobini idealnie wyważyła proporcje - nie ograniczyła się do zaprezentowania suchych faktów na temat twórczości Sophii Loren, nie zalała też czytelników morzem anegdot, cytatów czy fragmentami wywiadów. Bez wątpienia, wyjaśniła kilka kwestii, które niejednemu wielbicielowi talentu włoskiej aktorki mogły spędzać sen z powiek... stawiając jednocześnie nowe znaki zapytania. Wszystko to z uwzględnieniem szerszego kontekstu, pokazaniem jak wielkie zmiany zachodziły w świadomości społecznej i obyczajowości w ciągu kilkudziesięciu lat. Dzięki takim zabiegom, lektura książki Silvany Gacobini przypomina swoistą podróż - zarówno do miejsc (włoskie miasta i miasteczka, plany filmowe, sale balowe, okazałe rezydencje etc.), jak i w głąb umysłu samej aktorki. Pomaga zrozumieć jej sposób myślenia, odczuwania, postępowania. I to właśnie czyni tę pozycję tak fascynującą.

Szczerze tę książkę polecam. Wszystkim bez wyjątku.


Recenzent: Magdalena Mosiądz

Silvana Giacobini

Sophia Loren: życie jak film

Tłumaczenie: Anna Osmólska-Mętrak

Sekrety z życia jednej z największych gwiazd światowego kina

Najnowsza i najbardziej aktualna biografia Sophii Loren.

Gdy się poznali miała 15 lat i była jedną z wielu ślicznych dziewcząt, które marzyły o lepszym życiu i sławie. Ubrana w sukienkę uszytą z zasłonki, w za dużych, pomalowanych białą farbą butach, nie wyglądała jak przyszła gwiazda. Jednak Carlo Ponti, wpływowy producent filmowy, nigdy się nie mylił. Tak rozpoczęła się ich współpraca i… zakazana miłość, która zgorszyła Watykan.

Kochał ją szaleńczo Cary Grant, Peter Sellers chciał dla niej zostawić żonę, Marcello Mastroianni był gotów na każde jej skinienie. Sophia jednak została z Carlem – mimo że był od niej starszy o 22 lata, miał żonę i groził mu proces o bigamię…
------------------------

Sophia Loren: życie jak film to opowieść nie tylko o wielkiej aktorce, dwukrotnej laureatce Oscara i jej zachwycającej karierze filmowej, ale i o kobiecie z krwi i kości. O jej rywalizacji z Giną Lollobrigidą, o nieobecnym ojcu, neurotycznej matce i siostrze, która porzuciła dobrze zapowiadającą się karierę przy boku Franka Sinatry, a potem poślubiła syna Mussoliniego. O romansach, przyjaźniach, marzeniu o macierzyństwie, a także o pewnym wypadku na Saharze, z którego Sophia ledwo uszła z życiem.