Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski

Smak zwycięstwa po polsku

Ach, jak mogło być pięknie. Gdybyśmy tylko wygrali w ostatniej wojnie... W świecie, który wykreował Ziemowit Szczerek tak właśnie było: Rzeczpospolita posiadała dużo dobrych myśliwców, lepiej wyposażoną armię i słownych aliantów i dała odpór najeźdźcy. A potem została wytypowana przez owych aliantów do roli żandarma w naszej części Europy. Polska potęgą od morza do morza! Rzeczpospolita zajęła wreszcie należne jej miejsce! I mamy wymarzone zamorskie kolonie! I nowa Wielka Trójka z udziałem Polski, jak na okładce. Wspaniale, prawda? Cóż, jeśli tak myślisz, to sięgnij po tę książkę.

 

Mimo że autor założył, że niektóre wydarzenia potoczyły się inaczej, niż w rzeczywistości, nie jest to pogodna i optymistyczna utopia ku - jak to się teraz mówi - wzmożeniu patriotycznym serc. To solidna i bardzo inteligentnie przeprowadzona literacka robota oparta na krytycznej (czasami nieco ironicznej, a nawet złośliwej ) analizie historycznych faktów, statystyk i oficjalnych planów rządowych z czasów II Rzeczpospolitej. Tytuł jest „puszczeniem oka" do czytelnika, a dalej... Posłużę się może cytatem z książki: „(...) można sobie wyobrazić taką sytuację zewnętrzną, w której odsunięto by od Polski śmiertelne dla niej zagrożenia (...), o tyle jednak sytuacji wewnętrznej w Polsce nie da się podrasować." Brzmi aktualnie? Czyta się świetnie - napisane żywym i oryginalnym językiem, miejscami zabawne, a na pewno prowokujące. Do myślenia.


Recenzent: Hubert Dziadczykowski

Czy polskie imperium było na wyciągnięcie ręki?

O życiu, triumfie i upadku całych narodów często decyduje zwykły przypadek. We wrześniu 1939 roku Francuzi i Anglicy nie dotrzymali swoich zobowiązań, co nieodwołalnie zmieniło losy Polski i świata.

W historii alternatywnej nasi sojusznicy uderzają na Niemców zza Linii Maginota. Po krótkiej kampanii polskie oddziały wkraczają do Berlina. Za Odrą i Nysą Polacy tworzą satelickie słowiańskie państwa. Pod polskim przywództwem powstaje wielkie przymierze krajów Międzymorza skierowane przeciwko Związkowi Radzieckiemu. II Rzeczpospolita zdobywa zamorskie kolonie i broń atomową.

Ale inny bieg historii to także problemy: ukraiński terroryzm, emigracja polskich Żydów na Madagaskar, infrastrukturalne zacofanie, beznadziejna reputacja Polski za granicą.

Rzeczpospolita od morza do morza, o której śnił marszałek Piłsudski,
czy kolos na glinianych nogach?

Kontrowersyjna i przekorna wizja. Unikalne połączenie historycznej wiedzy, literackiego polotu i nowoczesnej political fiction.