Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Willa „Triste"

Razem i osobno

Powieść Patricka Modiano to zajmująca lektura, o gorącym letnim uczuciu. Co prawda lato trwa w naszej strefie czasowej stosunkowo krótko, mimo to książka Modiano jest doskonałą lekturą na każdą porę roku. Czytelnik tej powieści odbywa wraz z bohaterami podróż w czasie do świata, który już jest w naszym życiu nieobecny.

Naturalnie wciąż mamy w naszej rzeczywistości artystów, ale to już nie ten „styl" co przed laty. Dlatego zdarzenia z życia bohaterów powieści są interesujące czytelniczo i zadają pytanie i jednocześnie odpowiedź, dlaczego jednym w życiu się udaje, natomiast wielu niestety nie. Bohater Willi Triste, hrabia Chmara, chce innego życia dla siebie i swej ukochanej. Oboje mają przed sobą plany życiowe na przyszłość. Hrabia pragnie zostać światowej sławy pisarzem, jego ukochana Yvonne ma wszelki zadatki, aby zostać filmową gwiazdą i nawet zostać symbolem seksu w wyobraźni widzów.
Tak swoją przyszłość widzi Chmara i tego pragnie dla swojej ukochanej. Oczywiście, plany zawodowe kochanków to głównie inicjatywa hrabiego, ale wydają się idealnym celem życiowym dla osób o duszach artystycznych. Niestety, aby zrealizować ambitne plany, życie wymaga od nas zmian. Tą pierwszą jest podróż tam, gdzie możemy się spełnić zawodowo i artystycznie. Tyle że taka decyzja wymaga odwagi i determinacji w dążeniu do celu.
Trzeba porzucić życie i świat „znany" na rzecz tego co nieznane.
Tyle że czasem lokalna sława i „ pływanie" w dobrze znanym „akwarium" powoduje, że tak naprawdę gotowi jesteśmy poświęcić nawet pełne wzajemności uczucie.Recenzent: Remigiusz Ogonowski

Patrick Modiano

Willa „Triste"

Tłumaczenie: Joanna Polachowska

Podróż w poszukiwaniu utraconego ja

Wspomnienie tamtego lata.

Osiemnastoletni Viktor i znacznie od niego starsza Yvonne poznają się nad jeziorem.
W małej francuskiej wiosce pogrążonej w letniej ciszy, gęstej od spojrzeń dwójki zagubionych ludzi, narodzi się ich związek.

Wiele lat później Viktor będzie próbował odtworzyć tamten świat, dotyk ukochanej na swojej skórze i magię zaklętą w słowach, ale im więcej przywołuje wspomnień, tym mocniej powraca niepokój, który drążył go tamtego lata, i coraz bliższy jest odkrycia pewnej tajemnicy.

Powieść Modiano o odnajdywaniu odległego lata, rodzącego się wówczas związku i młodości w latach sześćdziesiątych, niepostrzeżenie zamienia się w podróż w poszukiwaniu utraconego ja.


Szukasz pomysłu na prezent? Zobacz nasze nasze literackie gadżety:

Zobacz jak je otrzymać