Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Sunset Park

Psyche w Wielkim Jabłku

Nowy Jork, nazywany też „Big Apple", to tygiel kulturowy i językowy, a zarazem najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych. Takie miejsce musi kryć wiele tajemnic, mniejszych i większych matactw, zbrodni, perwersji - tych, które już się wydarzyły, dopiero wydarzą lub które tlą się w głowach jego mieszkańców. Cząstkę z nich przybliża Paul Auster w powieści „Sunset Park".

 

Miles Heller po tragicznym wypadku z dzieciństwa, za który się obwinia, spędza kilkanaście lat na wygnaniu, na które siebie skazał. Rodzaj emocjonalnego samobiczowania sprawia, że ucieka z domu, następnie poznaje nieletnią Pilar, ta zaś podbija jego serce. Wspólne życie nie trwa długo: Miles musi wyjechać i w oddali czekać aż dziewczyna stanie się pełnoletnia - w świetle prawa dopiero wtedy ich bliskość będzie dopuszczalna. Tym razem niezamierzone wygnanie sprawia, że bohater trafia do Nowego Jorku, gdzie zamieszkuje z grupą znajomych w pustostanie niedaleko brooklińskiego Sunset Park. Zwierciadłem nowojorskiego tygla są jego współlokatorzy: buntownik z wyboru Bing Nathan, próbujący zdefiniować swoją zagmatwaną seksualność, melancholijna Ellen, ukrywająca ciemny sekret z przeszłości oraz ambitna Alice, próbująca wspinać się po szczeblach naukowej kariery. Ogromny tygiel jest też w głowach bohaterów, w których poczesne miejsce zajmują niewygnane demony przeszłości.


Gęste sieci zdarzeń, emocji i relacji tkane przez Austera sprawiają, że niemal na własnej skórze można odczuć puls Miasta, Które Nigdy Nie Śpi. A to miasto w jego powieści zdaje się szeptać słowami Oscara Wilde'a: „Każdy święty ma przeszłość, a każdy grzesznik przyszłość".

 


Recenzent: Martyna Słowik

Paul Auster

Sunset Park

Tłumaczenie: Maria Makuch

Pulsujący emocjami świat Nowego Jorku

Miles musiał zniknąć bez słowa i zerwać wszelkie kontakty z rodziną. Pilar, młoda i zmysłowa Kubanka, marzy o tym, by opuścić dom rodzinny i żyć w zgodzie z własnymi uczuciami. Przypadkowe spotkanie w parku łączy ich dwa zupełnie odrębne światy. Rodzi się namiętność, pożądanie i miłość, którą muszą utrzymywać w tajemnicy, aż Pilar stanie się pełnoletnia. Szantaż jej siostry zmusza Milesa do ponownej ucieczki. Jego domem staje się squat niedaleko brooklyńskiego Sunset Park i jego ekscentryczni mieszkańcy - niepokorny Bing, dręczona erotycznymi wizjami Ellen i niespełniona pisarka Alice. 

Auster odkrywa przed nami tajemnice miasta, które nigdy nie śpi, oraz tajemnice ludzi, którzy na własny sposób szukają swojego miejsca, miłości i szczęścia.