Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kazimierz Moczarski. Biografia

Portret bohatera, portret epoki

Biografia Kazimierza Moczarskiego nie jest po prostu kolejną budującą lekturą z gatunku "polska martyrologia". Jej bohater, na długo ukryty wraz ze swoją historią za zasłoną cenzorskich przemilczeń, przemawia do mnie tym silniej, ponieważ swą skromnością nie pasuje do obrazu "głośnego bohaterstwa", wychwalania swych ran. Przeciwnie, książka ukazuje klarowny obraz osoby niezłomnej, ale też w pewien sposób bliskiej, zwyczajnej, "normalnej".

Anna Machcewicz tworzy portret epoki i portret pokolenia, które szczególnie dziś warte jest przypomnienia i pamięci. Mnie przykład Kazimierza Moczarskiego skłonił do namysłu. W ogóle jest to książka, która daje do myślenia. Nie tylko nad pokoleniem Bartoszewskiego i Moczarskiego, ale także nad moim, pokoleniem "Nowej Polski". Książkę polecam!


Recenzent: Maciej Cisowski

Życie Kazimierza Moczarskiego to nie tylko miesiące spędzone w celi z oprawcą warszawskiego getta. Bohater książki Anny Machcewicz w czasie wojny był oficerem Armii Krajowej, spędził ponad dziesięć lat w stalinowskim więzieniu i pomimo tak długiej przymusowej rozłąki z ukochaną żoną potrafił odnaleźć łączącą ich więź. Należał do straconego pokolenia – ale swojego życia nie stracił.

O książce Anny Machcewicz:

„To godny uwagi punkt widzenia. Anna Machcewicz spogląda dziś oczami nowych pokoleń na tragiczne doświadczenia Kazimierza Moczarskiego w okresie władztwa komunizmu w Polsce. Opisuje jego cichy i nierówny bój o ocalenie godności ludzkiej i o prawdę na temat walki podziemia niepodległościowego o wolności Polski, a także losy jego i jego żony – ludzki wymiar tej politycznej i moralnej tragedii, cenę, jaką przyszło im płacić za zachowaną przyzwoitość w czasach próby.”
/Władysław Bartoszewski/