Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Czerwona królowa

Pomieszanie z poplątaniem

Czerwona Królowa to książka dla osób, które zachwycają się „Igrzyskami śmierci", „Niezgodną", „Dotykiem Julii" itp. Czyli takich jak ja ;) Schemat podobny, tyle że w tej książce znajdziecie świat podzielony na ludzi o czerwonej krwi (biedota) i srebrnej krwi, która zapewnia bogactwo jak i ponadprzeciętne umiejętności i siłę. Aż tu nagle zjawia się czerwonokrwista, która także ma niezwykłe umiejętności. Co robi królestwo z taką osobą?

By uciszyć, uspokoić lud, wymyśla historię o rzekomym wychowywaniu przez czerwonych dawnej zaginionej srebrnej i zrobienie z niej przyszłej królowej (to się kupy nie trzyma, ale cóż..), bo jak przez całą książkę można się przekonać - przyjaciół trzymaj blisko, wrogów jeszcze bliżej.
Książka fajna, czyta się szybko; zaskakuje w wielu momentach, gdyż sama do końca nie wiedziałam, kto jest dobry a kto zły, czyli jedno wielkie pomieszanie, ale pozytywne ;)
Troszkę zdziwiło mnie zakończenie. Myślałam że Victoria Aveyard rozwikła całą sytuację w jednej części, która swoją drogą ma prawie 500 stron, ale przecież to byłoby zbyt piękne...


Recenzent: Kasia Napieralska

Victoria Aveyard

Czerwona królowa

Tłumaczenie: Adriana Sokołowska-Ostapko

"(...) jesteś biedna, nieokrzesana, niemoralna (...)

– Mare Molly Barrow, urodzona siedemnastego listopada 302 roku Nowej Ery, córka Daniela i Ruth Barrowów – recytuje z pamięci Tyberiasz, streszczając moje życie. – Nie masz zawodu i w dniu następnych urodzin masz wstąpić do wojska. Chodzisz do szkoły nieregularnie, osiągasz słabe wyniki i masz na swoim koncie wykroczenia, za które w większości miast trafiłabyś do więzienia. Kradzieże, przemyt, stawianie oporu podczas aresztowania to zaledwie początek listy. Ogólnie rzecz biorąc, jesteś biedna, nieokrzesana, niemoralna, mało inteligentna, zgorzkniała, uparta i przynosisz hańbę swojej wiosce i królestwu.[…] – A mimo to jest w tobie coś więcej. – Król wstaje, ja zaś przyglądam się z bliska jego koronie. Jej końce są nieprzeciętnie ostre. Jak sztylety. – Coś, czego nie mogę pojąć. Jesteś jednocześnie Czerwoną i Srebrną. Ta osobliwość pociąga za sobą potworne konsekwencje, których nie jesteś w stanie zrozumieć. Co zatem mam z tobą począć?

Wszyscy, którzy kupią książkę, otrzymają możliwość bezpłatnego pobrania piosenki "The red Queen" duetu Peter and Jacob.