Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zmowa milczenia

Polskie Twin Peaks

"Zmowa milczenia" Katarzyny Pisarzewskiej jest interesująco opowiedzianą historią kryminalną. Nietypową, bo najważniejsze są w niej psychologiczne portrety bohaterów i relacje między nimi.

Najnowsza powieść Pisarzewskiej jest kontynuacją poprzedniej: "Zbiegu okoliczności", której akcja rozgrywa się w tym samym małym miasteczku i jego okolicach. Śledztwo prowadzi bohaterka "Zmowy milczenia" - sierżant Maria Gajda. O ile jednak znakiem rozpoznawczym popularnego autora powieści kryminalnych - Marka Krajewskiego - jest koloryt lokalny i stylizacja głównej postaci, o tyle w powieściach Katarzyny Pisarzewskiej akcja mogłaby się rozgrywać w każdej polskiej prowincji, bohaterowie zaś są z krwi i kości. Mają takie same problemy jak każdy z nas. Powieść jest bardziej psychologiczna niż kryminalna, mimo wartkiej akcji, pełnej tajemnic, które stopniowo są odsłaniane, trzymając czytelnika do końca w napięciu. Czytałam ją do białego rana, więc coś o tym wiem...
Główna bohaterka - dziewczyna z problemami

Tym razem główna postać - Maria Gajda - próbuje się wyzwolić spod kurateli dominującej matki, ale mimo że mieszka sama i próbuje żyć na swój sposób, nie bardzo potrafi ułożyć sobie życie. Od przygnębiających myśli i samotności ucieka w pewnym sensie w pracoholizm. Nie nudzimy się jednak ani trochę naszą bohaterką, bo narrator i ona nie stronią od ironii, autoironii i specyficznego, angielskiego poczucia humoru - jak z filmów Mike`a Leigh.

„Problem w tym, że nie umie być z innymi inaczej niż po alkoholu, a kiedy trzeźwieje, zamiast jednego kaca ma dwa: jednego po wódce, a drugiego po fałszywych przyjaciołach. Już dawno doszła do wniosku, że musi unikać tych dwu rzeczy, a przynajmniej ich ze sobą nie łączyć. Brakowało jej tylko silnej woli, żeby się tego trzymać."

Maria także skrywa swoją tajemnicę, która jest głównym źródłem jej problemów i nie pozwala nikomu zbliżyć się siebie. Jest to długi proces, który toczy się równolegle do prowadzonego przez nią śledztwa i którego rozwiązanie przychodzi na końcu tej opowieści. Owo splatanie się wątków: osobistego i zawodowego ma głębszy sens. Pokazuje bowiem, jak toksyczne i często dramatyczne bywają relacje wewnątrz rodziny bohaterów pochodzących z różnych środowisk, bynajmniej nie kryminogennych. Rzadko też ich historie kończą się happy endem.

Zbrodnie rodzinne, czyli Twin Peaks po polsku
Główny wątek fabularny - śmierć nastoletniego chłopca w trudnych do wyjaśnienia okolicznościach - przypomina nieco znany serial Davida Lyncha "Miasteczko Twin Peaks" i jego bohaterów. Podobnie jak tam, śmierć bohaterki Laury Palmer prowadzi do głęboko ukrytych i mocno strzeżonych rodzinnych tajemnic, tak w powieści Pisarzewskiej odkrywamy "małe zbrodnie rodzinne", których źródła tkwią w patologicznych relacjach. Wątek kryminalny wiedzie także za kulisy nieuczciwych interesów, które dają wprawdzie duże pieniądze, ale nie dają szczęścia. Przeciwnie, wspaniałe nowobogackie wille kryją niejedną tragedię. Pisarka przedstawia cały wachlarz psychologiczny ludzkich portretów, odmalowując je starannie i ze znajomością rzeczy. Są kaci i ofiary, którzy role swe grają z pokolenia na pokolenie.

Wyjaśnienie zagadki i happy end

Oczywiście historia ta ma swój happy end, ale nie dla każdego. Jednakże naszej dzielnej sierżant Marii Gajdzie udaje się rozwikłać zagadkę i przeniknąć tytułową zmowę milczenia. Przy tym nie pracuje ona dla sukcesu czy awansu, ale tropi przestępstwa z pasją człowieka, który przede wszystkim pragnie dociec prawdy. Miewa przy tym, jak każdy myślący człowiek, wątpliwości i bywa swoją pracą zmęczona.

Maria jest skromna i - być może dzięki własnym problemom - empatyczna, a przy tym inteligentna i nie działa schematycznie. Toteż nagrodą nie jest awans czy medal, ale prawdziwe uczucie - odwzajemniona miłość. Kto preferuje połączenie kryminału z pogłębioną analizą postaci i czarny humor - ten się z pewnością nie zawiedzie sięgając po książkę Katarzyny Pisarzewskiej.

 


Recenzent: Barbara Lekarczyk-Cisek

Czy odważysz się spojrzeć w przeszłość?

Każdy nosi w sobie jakiś sekret. Niektóre są jednak mroczniejsze od innych.

Gosztowo to mała miejscowość, w której spokojne życie mieszkańców toczy się w sennym rytmie codziennych rytuałów. Szkoła, praca, wizyta w miejscowym supermarkecie, niedzielna wyprawa do kościoła. Młodzi marzą tylko o wyjeździe, starsi trwają w życiowym letargu. Kiedy jednak w zagadkowych okolicznościach zginie młody chłopak, poruszeni tym faktem mieszkańcy powoli zaczną ujawniać swoje zupełnie inne, nieznane oblicze…

Sierżant Maria Gajda, by rozwiązać sprawę, będzie musiała zmierzyć się z demonami, drzemiącymi za sielankową fasadą prowincjonalnej społeczności. Nie mniejszym wyzwaniem będzie dla niej poradzenie sobie z prywatnymi problemami. Kontakt z toksyczną matką komplikuje dodatkowo jej i tak już niełatwe relacje z mężczyznami.

Gęsta atmosfera najnowszej książki Katarzyny Pisarzewskiej, łączącej wciągający kryminał z opowieścią obyczajową, przywodzi na myśl tę znaną ze skandynawskich kryminałów.

Tutaj też nic nie jest takie, jakim wydaje się na początku.