Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Składana wanna

Podróż przez epoki

Wspaniała, długo oczekiwana i naprawdę wartościowa książka. Niesamowite losy i historie z życia członków rodu Małgorzaty Niezabitowskiej, jej przodków i krewnych, które doskonale, a jednocześnie subtelnie, przeplatają się z najważniejszymi wydarzeniami epok. Jednak opowiedziane przez autorkę opowieści to nie tylko doskonała powtórka z historii, ale przede wszystkim przepleciona zabawnymi, pełnymi humoru i pewnego dystansu saga rodzinna, pełna anegdotek, dramatycznych wydarzeń, przenosząca czytelnika do odległej, a jednak dzięki pewnym wydarzeniom, bliskiej dla każdego z nas przeszłości.

 


Recenzent: Joanna Białek

Małgorzata Niezabitowska buduje wciągającą, malowaną obrazami narrację

Opowieść o pięciu rodach, przodkach Małgorzaty Niezabitowskiej, to epicka saga pełna dramatycznych wydarzeń, gwałtownych namiętności oraz anegdot i wzruszeń, jakich próżno szukać w wielu powieściach. Ożywająca pod piórem autorki przeszłość pokazuje, że prawda jest dużo bardziej interesująca niż fikcja. 

W "Składanej wannie" najważniejsze epizody z dziejów Polski, splatając się z rodzinnymi perypetiami, tworzą osobistą kronikę od czasów Stanisława Augusta poprzez okres wojen napoleońskich do początków XX wieku. Głęboka znajomość historii pomaga autorce stworzyć opowieść pełną humoru i autoironicznego dystansu. Wielcy bohaterowie występują tu obok „zwykłych niezwykłych” ludzi, bo - jak mówi autorka - miała to szczęście, że przodkowie prowadzili barwne życie i byli w samym centrum wydarzeń swej epoki.

Choć Niezabitowska zaczyna od opisu pradziadka Edmunda, „damskiego Kuby Rozpruwcza” i „pożeracza serc”, to w książce istotną rolę odgrywają kobiety: kurierka powstania styczniowego, mieszczanka przeradzająca się w rolniczkę czy porzucona przez męża matka ośmiorga dzieci, która przechodzi duchową przemianę. Toteż niejedna czytelniczka odkryje, że dylematy, problemy i uczucia tych, wydawałoby się, odległych postaci są jej bardzo bliskie. Małgorzata Niezabitowska buduje wciągającą, malowaną obrazami narrację, a w przeszłości odnajduje rzeczy zaskakująco dla nas aktualne.