Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Europa zimnej wojny

Pierwsza tak dobra publikacja na ten temat w Polsce

Książka Jerzego Holzera skupiona jest na czasach, które dzisiaj są wciąż żywe w pamięci wielu ludzi, na okresie w dziejach Europy, od zakończenia wojny do rozpadu Związku Radzieckiego.

Opracowanie Holzera to bardzo obszerny, szczegółowy i rzetelny materiał, jest pierwszą tak dobrą publikacją na ten temat w Polsce. Autor w swojej książce analizuje okres „zimnej wojny" pod względem politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym.

Dzięki książce mamy wgląd w sytuację, jaka miała miejsce w państwach bloku wschodniego, lecz również ujawnia ona przed nami, to, co działo się po drugiej stronie muru berlińskiego. Warto sięgnąć po „Europę zimnej wojny", aby lepiej poznać bliskie nam realia PRL-u i innych państw okupowanych przez Związek Radziecki, spojrzeć na tę rzeczywistość okiem historyka, z perspektywy czasu, ale również, aby zaspokoić ciekawość tego, co działo się w tym czasie po drugiej stronie żelaznej kurtyny, np. dyktatury w Hiszpanii i Portugalii.

J. Holzer potrafi zainteresować tematem, jego książka jest dynamiczna i ciekawa, ale przede wszystkim jest bardzo ważną, znaczącą pozycją dla każdego, kto interesuje się historią współczesną.


Recenzent: Jakub Wieczorek

Pasjonująca historia powojennej Europy

Czy możliwe jest kompetentne, pełne, a zarazem przystępne przedstawienie pięćdziesięciu lat historii kontynentu europejskiego? Jeden z najwybitniejszych polskich historyków - Jerzy Holzer - udowadnia w swej nowej książce, że tak. 

Powojenne pięćdziesięciolecie to czas, w którym Europa - strącona przez wojny światowe z przodującej pozycji w świecie - znalazła się na linii frontu. O jej losie decydowały w znacznej mierze rozgrywki na linii Kreml - Biały Dom, a na linii „od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem” zapadła żelazna kurtyna. Wydawać by się mogło, że Europa straciła wszystko. Zimna wojna nie zdołała jednak jej odebrać miana najciekawszego kontynentu. Największe w dziejach wędrówki ludów, rewolucje polityczne i kulturowe, nędza i gospodarczy rozkwit, dyktatorzy i demokraci, zjednoczenia i separatyzmy, pojednanie i terroryzm. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie to działo się w tym nudnym - na pierwszy rzut oka - miejscu.  

Unikalne spojrzenie autora, stroniące od efekciarstwa, doskonałe pióro oraz historyczna erudycja sprawiają, że to najlepszy w języku polskim tekst o historii Europy po wojnie. Europa zimnej wojny to praca historyczna najwyższej próby!