Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wędrówki w krainę filozofów

Odpowiedzi na wiele pytań

Autorem książki "Wędrówki w krainę filozofów" jest ksiądz Józef Tischner. Książka ta jest znakomitym przewodnikiem po podstawowych zagadnieniach filozofii. Pierwowzorem książki były audycje radiowe z udziałem księdza Józefa Tischnera emitowane w latach 1989-1991 w Programie 3 Polskiego Radia, a następnie w Polskim Radiu Kraków.

Książka dzieli się na dwa działy: w pierwszym autor nawiązuje do różnych filozofów, zaś druga cześć została poświęcona filozofowi Mistrzowi Eckhartowi. Każdy dział dzieli się na podrozdziały, a w każdym z nich autor podejmuje inne zagadnienia, m.in stara się wytłumaczyć, czym jest zło, kałmstwo, prawda, iluzja, itp. Książka jest napisana prostym zrozumiałym językiem. Autor przytacza wiele porównań, dzięki którym łatwiej czytelnikowi zrozumieć zagadnienie. Książka ta jest odpowiednia dla każdego, nawet dla osób niekoniecznie interesujących się filozofią. Można w niej znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań i zrozumieć niektóre problemy. Książka naprawdę warta przeczytania i godna polecenia.


Recenzent: Beata Trzeciak

„Nie ma dla człowieka większego niebezpieczeństwa niż bezmyślność”.

Czy Sokrates, Platon, Mistrz Eckhart, Kartezjusz, Kierkegaard i inni to tylko nazwiska w historii filozofii, czy raczej zawsze aktualni nauczyciele myślenia? Ks. Józef Tischner w Wędrówkach w krainę filozofów pokazuje, że z nauką myślenia jest jak z nauką chodzenia: potrzebny jest mistrz, którego ręki można się uchwycić. W swoich gawędach opowiada o tym, jak filozofowie szukali przez wieki odpowiedzi na pytania o to, co znaczy myśleć, dlaczego człowiek błądzi, jaka jest natura zła i czy można się od tego zła wyzwolić. W jasny i przystępny sposób wprowadza nas w problemy, z którymi człowiek myślący musi się zmierzyć również dzisiaj.

JÓZEF TISCHNER (1931–2000) – ksiądz, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kawaler Orderu Orła Białego.