Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Chłopiec-duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia

O sile ludzkiego umysłu

Martin Pistorius wraz z Megan Lloyd Davies napisał książkę pod tytułem „Chłopiec duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia". Przedstawia w niej historię swojego życia z przewlekłą chorobą. Martin do dwunastego roku życia był zdrowym, normalnie rozwijającym się i aktywnym chłopakiem. Później jednak nagle zachorował, a choroba w bardzo szybkim tempie się rozwijała i zdemolowała jego życie.

Przestał mówić, stracił kontrolę nad swym ciałem i stał się „chłopcem duchem". Martin ze zdrowego chłopca zmienił się w „roślinę". Lekarze nie znali przyczyny powstania choroby, stwierdzili, że chłopiec cofnął się w rozwoju, a rodzina powinna się przygotować na jego szybką śmierć. Choroba Martina okazała się dużym ciężarem dla jego rodziny, która musiała poświęcić swój czas i kariery zawodowe, aby opiekować się chorym dzieckiem. Matka Martina nie mogąc poradzić sobie z trudami opieki nad chorym synem dokonuje próby samobójczej. Jednakże dzięki uzyskanej pomocy, wraca do zdrowia i w całości oddaje się opiece nad synem.

Martin doskonale zdawał sobie sprawę z tego, co się wkoło niego dzieje, natomiast ci, którzy go otaczali, nie mieli o tym pojęcia. Obserwował ich zachowanie, przysłuchiwał się rozmowom i wyciągał wnioski, którymi nie mógł z nikim się podzielić. Szczególną uwagę zwraca ogromne zaangażowanie ojca Martina w codzienne czynności, które musiał wykonywać, aby życie i egzystencja syna były znośne i godne. Bulwersujący jest wątek molestowania seksualnego w ośrodkach dla niepełnosprawnych.

Życie Martina odmieniło się dopiero w momencie, gdy wśród opiekunek znalazła się osoba o imieniu Virna, która w jego zachowaniu dostrzegła nie człowieka bliskiego śmierci, o umyśle kilkulatka, ale odczuwającą wszystko, co się dzieje wokół, dorosłą osobę próbującą nawiązać kontakt ze światem. Momentem przełomowym w życiu Martina za sprawą Virny, były badania wykonane w Centrum Komunikacji Wspomaganej i Alternatywnej. Dzięki zaangażowaniu rodziców, rodzeństwa, przyjaciół oraz lekarzy poznał metody komunikacji alternatywnej. To pozwoliło wydostać mu się z zakładów opiekuńczych, rozpocząć naukę oraz podjąć pracę. Martin powoli stawał się pełnoprawnym uczestnikiem życia społecznego i spełnił nawet swoje największe marzenie. Spotkał kobietę, pokochali się wzajemnie i postanowili spędzić razem życie.

Książka napisana jest prostym, czytelnym językiem. Składa się z kilkudziesięciu krótkich rozdziałów, które prowadzą czytelnika przez opisywany okres życia Martina.
„Chłopiec-duch" to nie tylko historia walki z chorobą i ograniczeniami, jakie świat stawia ludziom niepełnosprawnym, to także piękna opowieść o poszukiwaniu miłości, akceptacji przez otoczenie i odnalezienia się w życiu. Doskonale przedstawiona jest w niej siła wielkiej miłości rodziców i rodzeństwa do Martina. Jest to opowieść o sile ludzkiego umysłu, o mozolnym dążeniu do szczęścia na przekór wszystkim trudnościom.
Okładka książki, wykonana w pastelowych barwach, spokojna kolorystycznie.
Polecam.


Recenzent: Zdzisław Ruszkowski

Wszyscy myśleli, że Martin, który jako dziecko zapadł na dziwną chorobę, jest tylko pustą skorupą – ciałem sztucznie podtrzymywanym przy życiu.
Nawet jego własna matka życzyła mu, aby wreszcie umarł.
Tymczasem w pełni świadomy Martin przez 12 lat tkwił w sparaliżowanym ciele, które nie pozwalało mu na kontakt ze światem.
Mimo tego, że znalazł się w najstraszniejszej i pozbawionej wyjścia pułapce,
NIE STRACIŁ WIARY I NADZIEI.
Nieprawdopodobna siła umysłu pozwoliła mu przetrwać.
JEGO HISTORIA PORUSZYŁA CAŁY ŚWIAT i pojawiła się we wszystkich serwisach informacyjnych.
Teraz jego BESTSELLEROWE WSPOMNIENIA trafiają wreszcie do rąk polskich czytelników.