Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Szeptem

Nigdy bowiem nie wiesz, czy to co widzisz jest prawdziwe...

"Szeptem" należy do tych książek, które albo się kocha, albo wręcz przeciwnie - nienawidzi. Nie ma innej opcji. Ja jednak uważam, że jest ona idealnym przykładem magnetyzującego romansu wciągającego czytelnika całkowicie. I to aż do ostatniego słowa! Tak właściwie to nie odpuszcza nawet wtedy, bo mimo wszystko o fabule nie da się od tak, zwyczajnie zapomnieć.

Zastanawiałyście się kiedyś, jak wyglądałoby wasze życie gdyby wkroczył w nie tajemniczy i wręcz niedopuszczalnie przystojny chłopak? Myślę, że ta książka idealnie posłuży wam jako sprecyzowanie swoich wizji, bo tego właśnie doświadcza jej główna bohaterka. Och, a wasze wyobrażenia dotyczące aniołów? Wyrzućcie je do śmieci, nie znajdą pokrycia w tej powieści.

Akcja ma miejsce w małym miasteczku Coldwater, gdzie szesnastoletnia Nora Grey mieszka z mamą. Dziewczyna cierpi po niedawnej śmierci swojego ojca. Mimo wszystko prowadzi normalne życie: chodzi do szkoły oraz spotyka się ze swoją niezwykle charyzmatyczną przyjaciółką Vee. Wszystko jednak zmienia się, kiedy na lekcji biologii nauczyciel nakazuje uczniom pozmieniać swoje miejsca. Nora trafia do ławki, którą musi dzielić z Patchem - atrakcyjnym, ale tajemniczym i mrocznym chłopakiem. Nie cieszy się on zbyt dobrą opinią w oczach szesnastolatki. Niedługo potem okazuje się, że ktoś śledzi Norę i czyha na jej życie. Nastolatka od razu podejrzewa o to Patcha. Od tej pory coraz więcej się dzieje, a w środku tych wszystkich wydarzeń stoi niewinna Nora i Patch, upadły anioł oraz rozwijająca się między nimi miłość. Jak to wszystko się potoczy? Kto pragnie śmierci młodej Grey? Jaką w tym wszystkim rolę odgrywa Patch? Czy ktoś zaszkodzi ich uczuciu? I czy wszystko, co się dzieje, ma związek ze zmarłym ojcem dziewczyny? Czy Nora na pewno wiedzie życie, jakiego zawsze była pewna?

Oprócz wciągającej (i to wciągającej przez wielkie "W"!) fabuły, książkę należy pochwalić też za styl, w jakim jest napisana. Becca Fitzpatrick bez najmniejszych problemów posługuje się spójnym, prostym językiem, wyraźnie zarysowuje postaci i wywiązuje między nimi humorystyczne dialogi. Autorka stawia też na akcję, której nie brakuje, zamiast skupiać całą swoją uwagę na opisach, co jest ogromnym plusem, bo powieść nie dłuży się i czytelnik gotowy jest ją pochłonąć w jeden wieczór.

Całość sprawia, że "Szeptem" jest szczególnie przyjemną, lekką i trzymającą w napięciu do ostatniej chwili książką. Nigdy bowiem nie wiesz, czy to, co widzisz, nie jest wykreowaną przez anioły rzeczywistością...


Recenzent: Sylwia Różycka

Becca Fitzpatrick

Szeptem

Tłumaczenie: Paweł Łopatka

Są tajemnice, o których mówi się tylko szeptem

Czasem zdarza się miłość nie z tego świata. Naprawdę nie z tego świata... Patch jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że szesnastoletnia Nora uległa jego urokowi. Niemal natychmiast w jej życiu zaczęły dziać się rzeczy, których nie da się wytłumaczyć. Chyba że...
Chyba że ktoś wie, że znalazł się w samym środku bitwy. Bitwy, którą od wieków toczą Upadli z Nieśmiertelnymi. O Twoje życie. Ale cicho sza... Są tajemnice, o których mówi się tylko szeptem.