Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ta kobieta. Wallis Simpson

Nieszablonowa miłość

Anne Sebba w książce „Ta kobieta. Wallis Simpson" z kronikarską skrupulatnością przedstawia nam postać niezwykłej kobiety którą była Wallis. Cokolwiek by o niej nie mówić Wallis była kobietą silną i niezależną co nie było łatwe w okresie na który przypadła jej młodość, być może te właśnie cechy tak bardzo pociągały w niej mężczyzn trudno jednak powiedzieć, że przyniosły jej szczęście.

 

Pierwszy mąż nadużywała alkoholu a decyzja o rozwodzie doprowadziła Wallis do utraty majątku, który w innym przypadku odziedziczyła by po bezdzietnym stryju. Nie poddała się jednak i nadal szukała szczęścia, kolejny mąż był „stworzony dla niej", wydawało by się, ze znalazła wreszcie bezpieczną przystań i wtedy na horyzoncie pojawia się przyszły monarcha i jego zaborcza miłość prowadzi do kolejnego rozwodu i ostatniego już ślubu w życiu Wallis.

 

Czy sama tego chciała, to mocno wątpliwe, znając zaborczą naturę księcia Walli zapewne wolała by pozostać kochanką i zatrzymać swoją niezależność, po ślubie wtedy już były król całkowicie zawładną jej czasem, nie potrafił obyć się bez swojej ukochanej, w relacjach ich gości pojawiają się opisy że nie potrafił skupić się na rozmowie z kimś innym ciągle szukał kontaktu wzrokowego z żoną. Takie zachowanie jest oczywiście w pewien sposób „urocze" jednak kiedy przyjdzie go doświadczyć codziennie przez lata staje się męczące, i trudne do zniesienia, o sile woli Wallis świadczy więc także fakt że nigdy nie opuściła ostatniego męża i trwała przy nim aż do śmierci.


Recenzent: Anna Serafin

Anne Sebba

Ta kobieta. Wallis Simpson

Tłumaczenie: Anna Sak

Autorka największego skandalu obyczajowego XX wieku

Kobieta, dla której król zrezygnował z tronu. Bohaterka obsypanego Oscarami filmu "Jak zostać królem"!

Nazywana przez królową Elżbietę „tą kobietą”, nie była ani ładna, ani szczególnie błyskotliwa. Oskarżana o bycie czarownicą, kobietą lekkich obyczajów, nazistowskim szpiegiem. Dwukrotna rozwódka, która, jak głosili łowcy sensacji i plotkarze, zahipnotyzowała księcia i doprowadziła do jego abdykacji.

A może były to jedynie podszepty twórców politycznej intrygi, którym zależało na odsunięciu Edwarda VIII od władzy?
Czy Wallis Simpson rzeczywiście chciała poślubić króla, czy była jedynie pionkiem w politycznej rozgrywce?

Anne Sebba, posługując się nieznanymi listami i wywiadami, niepublikowanymi dotąd materiałami, a nawet docierając do prywatnych notatek króla Jerzego VI, pokazuje po raz pierwszy w Polsce tę kobietę i rzuca nowe światło na tę niezwykle skomplikowana i urzekającą postać.