Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

List

List (Richard Paul Evans)

Proza kobieca to trudny gatunek, ponieważ bardzo łatwo jest przekroczyć granice między wysublimowaną i oryginalną powieścią a zwykłym romansem. Richardowi Paulowi Evansowi udało się odnaleźć złoty środek, ponieważ jego kolejne dzieło delikatnie balansuje między delikatną historią o miłości i sile wybaczenia, a utworem poruszającym ważne problemy społeczne minionej epoki.

„List" to kontynuacja „Zegarka z różowego złota". Pisarz przenosi czytelnika w okres wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych i pozwala na nowo przeżywać emocje związane z historią miłosną MaryAnne i Davida Parkinów. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności małżeństwo traci swoją ukochaną trzyletnią córeczkę Andreę. Oboje pogrążają się na swój sposób w żałobie, odsuwając się od siebie i budując mur, którego nie jest w stanie przełamać nawet łączące ich uczucie. Na domiar złego firmę Davida dotyka wszechobecny kryzys finansowy, a na dziecięcym grobie pojawia się tajemniczy list, którego autorką może być zaginiona matka Parkina.

Wbrew pozorom, powieść Evansa to dzieło skupiające się na małżeńskim kryzysie. Autor znaczną cześć tekstu poświęca tematyce wybaczenia i pojednania z ludźmi, którzy pozornie na to nie zasługują. Historia Lawrenca, ciemnoskórego służącego i jego skrywanej tajemnicy jest najlepszym przykładem tego, jak wiele cierpienia i smutku może kryć się w sercu człowieka. Dzieje Rose King, matki, która porzuciła swoje jedyne dziecko na rzecz aktorskiej kariery, przypominają o bolesnych i długoletnich konsekwencjach źle podjętych decyzji. Natomiast historia MaryAnne i Davida pokazuje, że największy mrok, a nawet śmierć, nie jest w stanie pokonać ogromnej siły miłości, jaką darzą się kochankowie.

Wielką zaletą omawianej pozycji jest fakt, iż można ją czytać niezależnie od pierwszej części dylogii. Richard Paul Evans przybliża czytelnikowi atmosferę, jaka panowała wśród różnych grupo społecznych lat 30-tych XX wieku. Spotkania towarzyskie pełne przepychu, na których bogate ciotki próbują wyswatać swoje siostrzenice kontra dramatyczne dzieje prostych pracowników, którzy tracą pracę z dnia na dzień i zostają pozbawieni środków do życia. Nie mogąc nic zaoferować swoim rodzinom, próbują szukać przyczyn ich nieszczęść w czarnoskórych obywatelach, którzy rzekomo zabierają im zajęcie i swoją obecnością przyczyniają się do coraz większych napięć społecznych. Sprawę pogarsza fakt, że każdy, kto próbuje wyłamać się spoza tego typu zachowań, zostaje publicznie ośmieszony, a czasem i zlinczowany.

„List" to książka traktująca o sile miłości, miłości w jej różnorodnych odcieniach. Nie jest to proste zagadnienie, ponieważ wymaga rezygnacji z własnego egoizmu i pychy na rzecz szczęścia drugiej osoby. Czasem może być na to za późno, czasem zbytnie zwlekanie może spowodować, iż pewnych rzeczy nie będzie już można cofnąć ani naprawić. Wtedy pozostaje tylko wybaczenie, ciche, w głębi serca pojednanie się z osobą, na której bardzo zależy i o którą się troszczymy.

Bardzo podobało mi się zakończenie historii MaryAnne i Davida, taki słodko-gorzki finał, realistyczny i bardzo wymowny w swoim przesłaniu. Cytaty z pamiętnika Davida zawierają w sobie proste, aczkolwiek bardzo głębokie refleksje na temat tego pięknego uczucia, jakim jest miłość. Nie pełna namiętności, pożądania i pasji, lecz ta spokojna, obecna nawet w najgorszych chwilach w życiu, dająca nadzieję i podtrzymująca w cierpieniu. Miłość dojrzała, oparta na wierności o wzajemnych wspieraniu ukochanej osoby.

„List" to utwór prosty, wręcz minimalistyczny w swojej formie, ale jednocześnie głęboki w przesłaniu. Pozbawiona patosu historia o poświęceniu i odkupieniu to książka, która podnosi na duchu i przywraca wiarę w ludzkość. To przyjemna i miła lektura, bardzo dobrze wydana (zarówno pod względem edytorskim, jak i graficznym), która porusza ważny problem społeczny i wyzwala w czytelniku szereg emocji związanych z przeżywaniem dramatycznych dziejów MaryAnne i Davida. Dla miłośniczek prozy Evansa to pozycja obowiązkowa!


Recenzent: Patrycja Wołyńczuk

Richard Paul Evans

List

Tłumaczenie: Hanna de Broekere

„Nawet największa miłość może się zachwiać w cieniu tragedii”.

MaryAnne i David przeszli razem niejedno, ale wciąż łączy ich szczere i trwałe uczucie. Małżonkowie mieszkają w urokliwej rezydencji, otoczeni gronem serdecznych przyjaciół.

Los jednak wystawia ich na wielką próbę – umiera ich trzyletnia córeczka. Po tym przeżyciu David zaczyna uciekać przed emocjami w pracę. Chociaż jego miłość do MaryAnne jest głęboka, mężczyzna przez lata nie widzi swoich błędów – dopiero wyjazd ukochanej i pozostawiony przez nią list otworzą mu oczy i popchną go do wielkich zmian w życiu.

~~

Czy MaryAnne i David odnajdą drogę powrotną do wspólnego szczęścia? Czy Davidowi uda się pogodzić z przeszłością? Czy pomagając innym, mężczyzna zdoła pomóc także sobie?

~~

„List" Richarda Paula Evansa to inspirująca historia o nieprzemijającej sile miłości, która wzruszyła miliony czytelników. Opowieść przenosi nas w pełne kontrastów lata trzydzieste ubiegłego wieku, czas wystawnych przyjęć i początków big-bandów, a zarazem upadku wielkich fortun i dotkliwej nędzy.