Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Co widział pies i inne przygody

Lepiej zrozumieć świat

Jeżeli zastanawialiście się czasami, dlaczego wasz pies jest nieposłuszny, co tak naprawdę widać na zdjęciach mammograficznych lub jak wygląda praca „łowców talentów" to zdecydowanie powinniście sięgnąć po książkę Malcolma Gladwella pt. „Co widział pies i inne przygody". Autor to amerykański pisarz i publicysta, autor kilku bestsellerów, którego nazwisko znajduje się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie stworzonej przez „Time".
W Polsce wydane zostały jeszcze trzy inne jego prace, a mianowicie „Punkt przełomowy", „Błysk!" i „Poza schematem" - wszystkie znalazły się na liście 20 książek, które kształtowały polskich liderów. Listę stworzył magazyn „Think tank" a książki wydał „Znak" w serii „Punkty przełomowe".
Na książkę składa się kilkanaście artykułów publikowanych wcześniej w prasie, które na potrzeby tej publikacji zostały podzielone na trzy grupy tematyczne. „Maniacy, pionierzy i inni geniusze mniejszego formatu" to historie ludzi, którzy mieli i mają wpływ na niemal całe społeczeństwo - wytwórcy keczupu, giganci telesprzedaży, twórca pigułki antykoncepcyjnej, osoby odpowiedzialne za reklamę farby do włosów, itp. Ich nazwiska może niewiele mówią polskiemu czytelnikowi, jednak ważniejsze od odniesień personalnych jest przedstawienie pewnego mechanizmu działań, który jest prawie taki sam po obydwu stronach Atlantyku. Część druga „Teorie, prognozy i diagnozy" to z kolei rozważania o różnego rodzaju teoriach mniej lub bardziej spiskowych - czy można było uniknąć tragedii z 11 września 2001 roku, jak to jest z wykrywalnością raka piersi, a także kiedy zapożyczenie staje się już plagiatem. Autor podaje opinie ekspertów, często diametralnie różne, aby jak najlepiej naświetlić omawiany problem. Ostatnia część „Osobowość, charakter i inteligencja" - tytuł mówi sam za siebie. Dowiadujemy się z niej kto ma szansę zostać geniuszem, jak pracują sportowi łowcy talentów czy na co zwracać uwagę tworząc portret psychologiczny przestępcy.
Muszę przyznać, że nie czytam zbyt wiele takich książek, bo jakoś niespecjalnie lubię publicystykę. Tymczasem „Co widział pies" mile mnie zaskoczyła. Autor posługuje się językiem zrozumiałym dla przeciętnego czytelnika, a tematy, którym poświęcił swoje artykuły, są ciekawe dla szerokiego grona odbiorców. Nie czytałam jej może z zapartym tchem do drugiej nad ranem, ale przyznaję, że pozwoliła mi spojrzeć na wiele spraw z nowej perspektywy. Polecam każdemu, kto chce lepiej zrozumieć otaczający nas świat i zjawiska społeczne w nim zachodzące.

 


Recenzent: Anna Nawrot

Malcolm Gladwell

Co widział pies i inne przygody

Tłumaczenie: Rafał Śmietana

Bestseller Malcolma Gladwella - autora "Punktu przełomowego", "Błysku!" i "Poza schematem"

Dlaczego jest tak wiele rodzajów musztardy, a tylko jeden ketchupu?
Czy z reklam farb do włosów można poznać historię XX wieku?
Czego możemy nauczyć się z teleshopu? 

Malcolm Gladwell znów zadziwia. W najnowszej książce olśniewa czytelników zarówno swoim talentem obserwowania rzeczywistości i wyciągania zaskakujących wniosków, jak i umiejętnością opowiadania zaskakujących historii. Rekonstruuje tragiczny lot Johnna F. Kennedyego Jr., demaskuje mit o genialnych profilerach FBI i wyjaśnia, jak możliwe było bankructwo Enronu.
Co widział pies... to zbiór olśnień. Przygotujcie się na nie!