Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wilki dwa

Który wilk zwycięży we mnie?

Bardzo mi się podoba wiele ze sformułowań i przemyśleń obu autorów, niektóre ich myśli/wnioski/wywody chciałabym utrwalić mocno w swojej głowie, zostawić ślad, i przywoływać w mniej lub bardziej oczekiwanych momentach swojego życia. W książce ścierają się dwie silne osobowości, twarde, które naturalnie przyznają się do tego, że czasem zły wilk bierze w ich życiu górę, że go dokarmiają i pozwalają zwyciężać. A potem muszą walczyć, by dopuścić tego dobrego do siebie.

Niektóre ze sformułowań powalają szczerością, prawdą: „Ekonomia Boga jest niezrozumiała dla mnie. Jak można dostać sto za jeden? Przecież po ludzku patrząc, jest to niemoralne. Jednak taka sytuacja powoduje, że człowiek się kuli, przeprasza i mówi: Panie Boże, ulituj się nade mną, grzesznikiem... Bóg uczy, żeby umieć być Mu wdzięcznym, nawet gdy wszystko się wali, kiedy jestem daleko od świętości. Abraham tak zrobił... Człowiek cierpi najbardziej wtedy, kiedy odbiera mu się nadzieję. Dzisiaj świat ma taką presję, taki poziom stresu i lęku jak w czasie okupacji, tylko że okupant się dobrze ukrywa i nie widać nadziei. Gdy zapytasz, czy będzie lepiej, każdy odpowie, że będzie tylko gorzej. Jutro będzie gorzej, takie pocieszenie daje dziś świat."

"To jest taka Boża pedagogika, że jak Pan Bóg widzi człowieka, który nie bardzo wie, jak z Nim wejść w bliskość, pozwala mu pójść inną drogą, oddzielić się. Bóg w niewiarygodnej pokorze i miłości przystosowuje się do tego, co zrobiliśmy. Próbuje nas odnaleźć tam, gdzie poszliśmy. I nie mówi: idź tylko tu, bo inaczej nie dam ci łaski."

Wszystkie rozmowy o wystarczalności, samotności, cierpieniu, depresji, niemożliwości, wierze, zaufaniu, itd. oparte są na fragmentach Pisma Świętego, ale odnoszą się do życia autorów.
A pod koniec każdego rozdziału są propozycje zadań do wykonania.
Polecam zwłaszcza dla młodych zbuntowanych, zagubionych, smutnych. Ale też dla tych, którym zależy na rozwoju osobistym, na porównaniu w sobie wilka dobrego i złego. Na osądzeniu, którego wilka dokarmiamy częściej, który ma u nas większe szanse na wygraną.


Recenzent: Bi Bi

Torpedują słowem w walce o dusze!

Rockowy muzyk i wędrowny kaznodzieja tropią dwa wilki, które żyją w każdym z nas. Wilk zły nie ma nam nic do zaoferowania, ale atakuje podstępnie, z zaskoczenia. Robi wszystko, żeby nas upodlić. Wkręca w najgorsze sytuacje. Wilk dobry to Wszechmoc, która z niczego potrafi stworzyć życie. Ten wilk wiernie chodzi za nami i pokazuje naszą wartość.

Autorzy opowiadają o ekstremalnej drodze, którą każdy musi przejść. O drodze, na której często dopada nas zwątpienie, depresja, bunt, ale też spotyka szczęście, radość i spełnienie. Celnie i konkretnie. Autentycznie na maksa. Obaj każdego dnia toczą walkę z jednym i drugim wilkiem, i nie zawsze udaje się wybrać tego dobrego.