Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Nadzieja na nowe życie.
Poradnik dla marzących o dziecku

Jak poradzić sobie z niepłodnością

Niepłodność to jeden z tematów tabu w naszym społeczeństwie, mimo iż dotyka coraz więcej par. Nie wiemy, jak mamy o nim rozmawiać, jak sobie z nim radzić, co odpowiedzieć, kiedy ciocie i wujkowie kolejny raz pytają, kiedy wreszcie doczekamy się potomka. Jak poradzić sobie z własnymi emocjami, strachem, jak odnaleźć się w skomplikowanym świecie medycyny, niekończących sie testów i wielu dróg leczenia.

Z pomocą może przyjść nam rozmowa z partnerem, przyjaciółką lub odnalezienie fachowych porad w literaturze. Książka „Nadzieja na nowe życie" jest tym wszystkim po trochu - jest poradnikiem fachowym i pełnym konkretnych informacji, ale jest też rozmową z przyjaciółką, która dzieli się własnymi doświadczeniami na temat walki z niepłodnością.

Autorkami książki są trzy niezwykłe kobiety, dla których problem niepłodności, to nie tylko wyniki badań i obserwacji, suche informacje zaczerpnięte od innych. To temat jak najbardziej żywy w ich sercach, pełen emocji i osobistych doznań. Dwie z autorek, same przez kilka lat bezskutecznie starały się zajść w ciążę. Kto więc lepiej zrozumie oraz opisze zmagania i lęki związane ze staraniem się o dziecko, niż właśnie one? Trzecia z autorek to organizatorka warsztatów i spotkań dla osób zmagających się z niepłodnością.

Trzy różne kobiety i trzy różne podejścia do tematu. Można by powiedzieć - trzy książki w jednej. Znajdziecie tu napisany poetyckim językiem, osobisty pamiętnik z 28 dni, symbol cyklu menstruacyjnego. Opis osobistych przemyśleń i doświadczeń dnia codziennego, związanych ze staraniem się o dziecko, pokazuje, że wszelkie obawy i emocje, nie są tylko waszą indywidualną sprawą. Takie wspólne przeżywanie i słuchanie o uczuciach książkowej przyjaciółki uświadamia, że czytelnik nie jest osamotniony w swoich przeżyciach.

Książka zawiera też analizę owych uczuć i problemów w ujęciu psychologa oraz porady, jak można sobie z nimi radzić, co zrobić, aby uczynić ten czas łatwiejszym.

Znajdziemy tu też podejście naukowe - wiele wyników badań oraz praktycznych porad dotyczących m.in. wyboru lekarza, seksualności, radzenia sobie ze stresem, odpowiedniego trybu życia, problemów w związku czy reakcjami społeczeństwa.

Dzięki tej różnorodności, poradnik ukazuje niepłodność na wielu płaszczyznach. Kreśli pełen obraz zagadnienia i daje czytelnikom możliwość skupienia się w danym momencie na aspekcie, który aktualnie najbardziej nas interesuje. Można tę książkę czytać wielorako - wybierając tylko interesujące nas podejście czy temat lub przeczytać całość.

Chociaż książka napisana jest przez kobiety, podkreśla również jak ważna i trudna jest rola mężczyzny w związku dotkniętym niepłodnością. Odkrywa jego sposób myślenia i radzenia sobie z problem, co często różni się, od tego, w jaki sposób przeżywają to kobiety. Dzięki temu, kobiecie łatwiej będzie zrozumieć zachowania swojego partnera, a mężczyzna czytający ten poradnik, odnajdzie również wsparcie i zrozumienie dla siebie. Bo w staraniu się o dziecko, najbardziej liczy się para kochających się ludzi. To oni powinni stanowić centrum wszelkich działań. Niestety, podczas procesu diagnostyki i leczenia niepłodności, często są sprowadzani do roli „przedmiotów" a nie „podmiotów", czują się jak króliki doświadczalne poddawane wielu testom i zabiegom. A tymczasem, jak podkreślają autorki poradnika, bardzo ważne w tym procesie jest dbanie o związek i swoje wzajemne potrzeby. Pielęgnowanie uczucia i wzajemne wsparcie, nie zatracenie siebie nawzajem i swoich potrzeb, w poszukiwania tylko i wyłącznie medycznego rozwiązania problemu niepłodności. Na płodność mogą bowiem wpłynąć takie czynniki jak stres, poczucie bezpieczeństwa, samopoczucie i szczęście w związku.

Aby być dobrym rodzicem, a do tej roli przecież pragną się przygotować starający się o dziecko - najpierw trzeba być szczęśliwym mężczyzną/kobietą.

Poradnik jest odpowiednią lekturą zarówno dla starających się o dziecko, jak i osób, w których otoczeniu takie pary się znajdują lub po prostu tych, których interesuje temat niepłodności. Każdy wyciągnie z niego odpowiednie dla siebie informacje i odnajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania.


Recenzent: Monika Kamińska

Jak przejść drogę od niepłodności do nowego, spełnionego życia

Czekasz na dziecko zdecydowanie za długo?
Marzysz już tylko o tym, żeby być w ciąży?
Boisz się, że może nigdy Wam się nie uda?
Zazdrościsz koleżankom, które zostały mamami?
Męczą Cię kolejne wizyty u lekarza, a Twój związek przeżywa kryzys?

Jeżeli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, ta książka jest dla Ciebie!

"Nadzieja na nowe życie" to książka pełna wskazówek, jak radzić sobie z niepłodnością. Zapewni Ci wsparcie i pokaże, jak zadbać o swoją psychikę, relacje, ciało.
Książka ta składa się z 28-dniowego dziennika kobiety starającej się o dziecko i poradnika, w którym autorki dzielą się wieloletnim doświadczeniem osobistym i zawodowym oraz dają nadzieję i podpowiedź, jak przejść drogę od niepłodności do nowego, spełnionego życia.

Dla kogo jest ta książka?
• Przede wszystkim dla kobiet starających się o dziecko.
• Dla mężów i partnerów.
• Dla rodziców niepłodnych par.
• Dla specjalistów pracujących z niepłodnymi, w tym psychoterapeutów, lekarzy i duchownych.
• Dla przyjaciół, bliskich i wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć.