Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Szpiedzy i komisarze

Historiozofia na nowo

Niebanalność tej historii polega na tym, że wydarzenia ukazywane są z wielu perspektyw - począwszy od Lenina i Trockiego, kończąc na tzw. imperialistach. Autor unika jednak wartościowania przedstawianych postaw na rzecz obiektywnie przedstawianych faktów historycznych. Nie próbuje pisać nowej historii, ale skupia się na historiozofii, refleksji nad minionymi zdarzeniami i ich skutkami. Stąd znajduję tę książkę jako pozycję godną polecenia miłośnikom historii i trudnych dziejów Rosji.
Recenzent: Marta Zakrzewska

Robert Service

Szpiedzy i komisarze

Tłumaczenie: Mirosław Bielewicz

Szpiedzy, agenci, dziennikarze i dyplomaci. Kto wyniósł Lenina do władzy?

Narodziny komunistycznego imperium zła z zupełnie nowej perspektywy. Rewolucja bolszewicka oczami dyplomatów, szpiegów, biznesmenów, idealistów i fanatyków. Nieznanych bohaterów historii – tych, którzy robili wszystko, by zapewnić komunistom zwycięstwo i tych, którzy za wszelką cenę próbowali im przeszkodzić.

Szpiedzy i komisarze to obraz bezprecedensowej walki o wpływy, pieniądze i rząd dusz w dniach, kiedy władza w Rosji leżała na ulicy. Bezwzględni milionerzy, alianccy szpiedzy infiltrujący szeregi Armii Czerwonej i amerykański ambasador w Rosji: człowiek mający słabość raczej do whisky, sekretarek i golfa niż do polityki. Jaką naprawdę odegrali rolę? Kto był najlepszym przyjacielem Trockiego i dlaczego wydano na niego wyrok śmierci? I czy rzeczywiście świat zachodni zawiązał spisek mający na celu zniszczenie komunistów?

Robert Service, światowej sławy specjalista od dziejów Rosji, sięga do nieznanych dotąd materiałów, by odkryć wewnętrzne mechanizmy najważniejszej rewolucji XX wieku. Pod jego mistrzowskim piórem historia początków Związku Radzieckiego ożywa na nowo.