Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Sekrety księżniczki

Historie kobiet zapierające dech w piersiach

Mahomet głosił, że dobry muzułmanin musi zachowywać sekrety. Dlaczego więc księżniczka Sułtana przerywa milczenie? Dlaczego ujawnia mroczne kulisy życia w jej rodzinnym kraju? W jakim celu potomkini rodu Saudów zdradza światu swoje wstrząsające sekrety? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszej książce autorki „Łez księżniczki" zatytułowanej „Sekrety księżniczki".

Sułtana obarczona ciężarami zwierzeń postanawia mówić o losach swoich rodaczek, maltretowanych i nieszczęśliwych mieszkanek Arabii Saudyjskiej. Piękna Italia, doktor Mina, nieatrakcyjna Fiery, zdecydowana Maha, Amani walcząca o prawa kobiet - niczym w kalejdoskopie obserwujemy codzienne życie tych kobiet. Jest ono oznaką heroizmu. W targanym konfliktami Bliskim Wschodzie nie jest łatwo. To kobieta odpowiada za rodzinę, dzieci. Nie jest to jednak doceniane. Mężczyźni źle traktują kobiety. Wystarczy wspomnieć o dziecięcych żonach, gwałtach czy karach za pohańbienie. Obawa przed potępieniem i bólem ze strony najbliższych mężczyzn to obraz dnia codziennego. Mamy XXI wiek. Wszyscy mamy prawo do wolności i godnego życia. Dlaczego więc tak źle są traktowane mieszkanki Bliskiego Wschodu? Dlaczego pozwala na to religia i najwyższe władze? Dlaczego świat przymyka na wszystko oczy?

Księżniczka Sułtana zaczyna mówić. Przyświeca jej szlachetny cel. Być może objawienie światu tragicznych historii najbliższych jej kobiet ocali innych od okrutnego traktowania?

„Sekrety księżniczki" to prawdziwy obraz Saudyjki kochającej swoją ojczyznę, ale nie zgadzającej się z wieloma praktykami. To niejako spowiedź księżniczki, obarczonej kulturą i tradycjami saudyjskiego świata. Po wyznaniu grzechów, rachunku sumienia, przychodzi czas na zadośćuczynienie. I tym jest właśnie prezentowana książka - próbą wynagrodzenia wyrządzonego zła, walką z tym, co rani jej serce. Historie kobiet zapierające dech w piersiach, mrożące krew w żyłach, wyciskające łzy. Oby więcej się nie powtórzyły.

Potrzeba kobiet walczących o swoje prawa. Bohaterek stawiających czoła codziennej, okrutnej rzeczywistości. Pomóżmy im. Nie pozostawajmy bierni. Przyłączmy się do walki. Miejmy w sobie tyle siły i odwagi co Raif Badawi. To jemu dedykowano tę książkę.

„Sekrety księżniczki" Jean Sasson to niezwykle aktualna opowieść o współczesnych muzułmankach. Dzięki autorce, ich sekrety pozna cały świat. Historie bohaterek zmotywowały Wydawnictwo Znak do akcji solidarności z kobietami Bliskiego Wschodu. Do każdego egzemplarza książki dołączono orientalny tatuaż - symbol solidarności. Razem z Wydawnictwem zachęcam do zrobienia tatuażu, a potem opublikowania zdjęcia z tatuażem i książką i zamieszczenia na portalach społecznościowych z oznaczeniem #sekretyksiezniczki #sasson.


Recenzent: Izabela Nestioruk

Jean Sasson

Sekrety księżniczki

Tłumaczenie: Grzegorz Łuczkiewicz

Jak naprawdę wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku?

Najnowsza książka Jean Sasson to nie tylko niezwykłe historie z saudyjskiego dworu, ale przede wszystkim prawdziwa opowieść o sile i słabościach arabskich kobiet:

Roksanę mąż oblał kwasem tylko dlatego, że wyszła z domu bez pozwolenia.
Dla pięknej Jemenki Italii uroda stała się przekleństwem.
Nieustraszona Fiery zrobiła wszystko, żeby zdobyć stopień naukowy.
Maha, buntownicza córka księżniczki Sułtany, w tajemnicy wspierała uchodźców z Syrii.

Te kobiety łączy jedno – żyją tu i teraz na Bliskim Wschodzie.Są wśród nich niewinne ofiary przemocy. Są też bohaterki, które nie boją się walczyć o swoje prawa. Księżniczka Sułtana z królewskiego rodu Saudów zdradza światu ich wstrząsające sekrety.