Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Bajki, które zdarzyły się naprawdę

Historia dla każdego

Moje pierwsze spotkanie z książką Znak Literanova i takie udane! Autorka prowadzi blog Kobiety i Historia (http://kobietyihistoria.blogspot.com/). Jest to napisana barwnym językiem opowieść o kobietach. Ucieszyłam się, że wspomniano nasze Jagiellonki, żony Piastów, że cofnięto się aż do średniowiecza, nie zatrzymując na modnych obecnie Tudorach.

Autorka do opowiedzenia kilkunastu historii wybrała spoiwo: bajki. I w pięć bajkowych rozdziałów podzieliła te opowieści. Mamy więc przemyślaną strukturę książki. W środku jest wkładka z portretami wszystkich kobiet, poza jedną.
Autorka opisała małżeństwa różnych kobiet. I jak to w bajkach bywa, jedne królewny spotkał los Kopciuszka, a inne - Królewny Śnieżki. Nie jest to jednak szablonowa biografia. Autorka sięga do źródeł historycznych na ich temat, aby wydobyć z odmętów historii przeżycia tych kobiet, ich uczucia, to jak wyglądały, jakie czynniki skłoniły je do takiej a nie innej decyzji, czy miały wpływ na swoje życie, jak poprowadziły swoje małżeństwo, jak się ono skończyło.
Książka aż kipi od miłości i jej różnych odcieni: namiętności, nadziei, rozczarowań, zemsty, szaleństwa, ale i spokojnego oddania i przywiązania. Anna Moczulska pokazała nam wiele dobrych małżeństw królewskich, w których królewna odnajduje się w stadle rodzinnym, wspiera męża i otrzymuje wsparcie. Nie zawsze uroda jest najważniejsza i nie zawsze to te najpiękniejsze układają sobie życie. Wiele zależy od szczęścia, a wiele od rozsądku obu stron.

Książka jest nowoczesna w otwartym opisywaniu uczuć, jest nowoczesna w przywoływaniu z historii właśnie kobiet i nowoczesna w swoim języku. Można ją polecić śmiało czytelnikom, zarówno tym szkolnym, jak i kompletnie dorosłym.
Świetna książka. Cieszę się, że ją przeczytałam.


Recenzent: Izabela Łęcka

Anna Moczulska opisuje historie kobiet, w których życiu bajkowe scenariusze wydarzyły się naprawdę.

Choć może to was zaskoczyć, należały do nich między innymi caryca Katarzyna I, Anna Jagiellonka, Maria Tudor, Barbara Radziwiłłówna, Joanna Szalona czy Elżbieta Bawarska (zwana Sissi).

Niektóre z nich, niczym Śnieżki, musiały stawić czoła Złym Macochom. Losy innych, jak u Kopciuszka, odmieniły się nagle jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. A jeszcze inne, niby Śpiące Królewny, późno obudziły się do życia i królowania.

I żyły długo i szczęśliwie… choć nie zawsze.

Zdaniem autorki najciekawsze w historii kobiet są zagadki i tajemnice. W swojej książce stara się rozwikłać wiele z nich, docierając do nieznanych i zaskakujących faktów z życia bohaterek.

Anna Moczulska – autorka poczytnego bloga „Kobiety i historia”, na którym opisuje mniej znane, ale nie mniej ciekawe oblicza historii. Nie ma tu rozległych relacji z przebiegu bitew czy kłótni królów i papieży. To historia z ludzką – a przede wszystkim kobiecą – twarzą.

Annę Moczulską pasjonuje historia z krwi i kości. „Bajki, które zdarzyły się naprawdę” to książka, dzięki której wybitne kobiety ­– zarówno te bardziej znane jak Katarzyna Wielka lub Barbara Radziwiłłówna, czy te mniej, jak córki królowej Bony – stają się nam bliskie, bo dzieli nas od nich jedynie upływ czasu.

Ewa Stachniak, autorka książki „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”