Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?

Gwiezdne imperium kontratakuje!

„Gwiezdne wojny" to filmowy fenomen wszech czasów, który zawładnął umysłami kilku pokoleń. Ogromna popularność filmów należących do gwiezdnej sagi stała się przyczyną rozwoju osobnej gałęzi przemysłu branży rozrywkowej i gadżetowej.

Już 18 grudnia 2015 r. szaleństwo Star Wars powróci ze zdwojoną siłą. Tymczasem w sklepach odzieżowych i zabawkowych półki uginają się pod naporem najnowszej kolekcji ubrań i piżam z motywami z filmów w wersji dziecięcej, męskiej i damskiej (hurra!). Świetlne miecze i inne gadżety czekają cierpliwie na swoich nowych właścicieli i emocjonujące pojedynki w domowym zaciszu. Nawet fani najnowszych technologii ulegną modzie na Star Wars, bo można kupić głośniki, czy pendrive'y w kształcie ulubionej postaci.

Do grona ogromnej ilości gadżetów powinna dołączyć również książka Chrisa Taylora „Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat". Jest to obszerne (ponad 550 stron) kompendium wiedzy, które powinien przeczytać każdy fan sagi. Autor w bardzo dokładny sposób przeanalizował fenomen Star Wars. Na kartach książki poznajemy kulisy powiązanej z filmami ogromnej machiny konsumpcjonizmu. Taylor wnikliwie przedstawia tajniki powstawania wszystkich części gwiezdnej sagi. W tym celu rozbija na czynniki pierwsze życie George'a Lucasa począwszy od dzieciństwa i jego fascynacji komiksami aż do dziś. Dodatkowo dziennikarz ukazuje również losy ludzi, dla których „Gwiezdne wojny" stanowiły ważny aspekt życia. Wskazuje na niezwykłą popularność filmów przetłumaczonych na język navaho oraz powstanie Legionu 501, który obecnie bierze udział w każdej imprezie poświęconej Star Wars.

Poszukiwania Taylora zostają uzupełnione również wspomnieniami i anegdotami z jego życia codziennego. Wspomina między innymi, że zapisał się do szkoły mającej nauczyć go posługiwania się mieczem świetlnym, ale do tej pory nie może opanować jednego z podstawowych chwytów, co uniemożliwiło mu dalsze szkolenie.

Ponadto udowadnia czytelnikom, że obecnie nie ma na świecie człowieka, który niemiałby zakodowanych w pamięci obrazów z „Gwiezdnych wojen". Jednakże nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Co więcej, nawet osoby, które nie widziały wszystkich części sagi, są w stanie wymienić imiona bohaterów lub poszczycić się znajomością gwiezdnego uniwersum (np. wiedzą, że Luke i Leia są rodzeństwem, a ich ojcem jest Darth Vader). Jest to możliwe z powodu licznych reklam, które powstały dzięki popularności filmów. Szczególnie widoczne jest to w USA, gdzie np. w reklamie Coca Coli posłużono się wizerunkami postaci.

Książka Taylora jest słusznie nazywana biblią fanów „Gwiezdnych wojen". Jest to publikacja jedyna w swoim rodzaju, wzbogacona obszerną bibliografią. Autor doskonale przeanalizował rynek ,,gwiezdnej" franszyzy i dotarł do informacji nieznanych dotąd nawet najbardziej zagorzałym fanom. W prosty i atrakcyjny sposób przybliża kulisy powstawania filmów i wyjaśnia obawy dotyczące najnowszej części sagi. Wyjaśnia również, skąd wziął się fenomen Star Wars oraz dokonuje prognoz na przyszłość. Odpowiada na bardzo trudne pytania, np. co łączy sagę z Edgarem Rice Borroughsem i komiksami o Flashu Gordonie?

Gorąco polecam książkę Chrisa Taylora każdemu miłośnikowi „Gwiezdnych wojen". To doskonała książka popularnonaukowa, zawierająca unikatowe wiadomości, które w końcu zebrane zostały w jednym miejscu. Jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników sagi oraz osób zainteresowanych działaniem machiny marketingowej powiązanej z promocją filmów. Na mojej półce ta pozycja już zajmuje szczególne miejsce.


Recenzent: Anna Kaczmar

Chris Taylor

Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?

Tłumaczenie: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

MOC SILNA W CHRISIE TAYLORZE I W KSIĄŻCE TEJ JEST!

BIBLIA DLA FANÓW GWIEZDNYCH WOJEN
MOC SILNA W CHRISIE TAYLORZE I W KSIĄŻCE TEJ JEST!

W 1973 roku George Lucas nabazgrał w swoim notatniku pierwsze zdania o walce galaktycznego Imperium z rebeliantami. Cztery dekady i 37 miliardów dolarów później gadżetów związanych z uniwersum Gwiezdnych wojen było więcej niż mieszkańców ziemi, a wiara rycerzy Jedi stała się oficjalnie uznawaną religią.
Dzieło Lucasa wyrwało się z ram kina. Dziś jest jedną z najbardziej lukratywnych i wpływowych marek. Kompletna historia fenomenu Gwiezdnych wojen nie została jednak nigdy opowiedziana. Aż do dziś. Trzymasz ją w ręku.
Chris Taylor – dziennikarz tygodnika „Time” i redaktor portalu „Mashable” – podąża śladami gwiezdnej sagi: od jej trudnych narodzin, poprzez burzliwe losy marki, aż po kontrowersje wokół najnowszego filmu. Dociera do ludzi, którzy pomogli przekuć pomysł Lucasa w legendę. Spotyka fanów i ludzi od marketingu, dla których Gwiezdne wojny stały się sposobem na życie. Stacza walki ze współczesnymi rycerzami Jedi i majsterkuje z konstruktorami droidów.
Taylor szuka odpowiedzi na pytanie, jak Gwiezdne wojny przyciągnęły i zainspirowały miliony i dlaczego będą rozpalać naszą wyobraźnię i zarabiać gigantyczne pieniądze przez kolejne pokolenia.

„Nie sposób wyobrazić sobie fana Gwiezdnych wojen, który nie pokocha tej książki…” — Booklist
„Niezwykle zabawna opowieść. Taylor śledzi fenomen Gwiezdnych wojen od narodzin pomysłu do szczytu popularności i mówi nam: »Spójrz tylko, jakie to ogromne!«” — Simon Pegg, aktor i fan GW