Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja

Dorośli chcą być jak dzieci

"Nowe przygody Mikołajka" to perypetie współczesnego ucznia. Autor w humorystyczny sposób opisuje, jak młody żaczek boryka się, z ważnymi dla niego życiowymi problemami. Wielu rzeczy nie rozumie, wiele pozostaje bez wyjaśnienia, jednak młody bohater za nic ma kłopoty i niedomówienia a ponad wszystko ceni dobrą zabawę.

Utwór jasno i wyraźnie pokazuje, jak młody człowiek wkracza w dorosłe życie, małymi kroczkami. Język, jakim posługuje się autor, jest prosty, łatwy i całość jest opisana ciekawie i humorystycznie.

Mikołajek jest idealnym symbolem naszych milusińskich, którzy starają się być dorośli tak, by nadal pozostać dziećmi. Pragną dobrej zabawy, przy czym traktowania ich jak dorośli, pragną być mądrzy, ale bez nadmiaru nauki i konsekwencji, ale żeby bez konsekwencj.


Recenzent: Martyna Jacewicz

Mikołajek znowu rozrabia!

Mały urwis wraca z kolejną porcją przygód. Chłopaki przekupują Ananiasza – klasowego pupilka, razem buntują się przeciwko Rosołowi, a Kleofas awansuje z ostatniego na przedostatnie miejsce w klasie. Kumple, których Mikołajek wciąż na nowo przedstawia, bo nigdy nie pamięta, czy już to kiedyś zrobił, zawsze mają mnóstwo nowych pomysłów. A psocić można wszędzie: w salonie fryzjerskim, na basenie czy w fabryce czekolady. Będzie wesoło!

„Po podwieczorku (były bezy) pan Bléurt oznajmił, że nauczy mnie grać w warcaby. Pokazał mi, jak się gra, a ponieważ tata kazał, żebym był dobrze wychowany, nie powiedziałem mu, że już umiem. Zagraliśmy cztery partie, wygrałem wszystkie i pan Bléurt postanowił, że pobawimy się w chowanego.”