Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja

Dorośli chcą być jak dzieci

"Nowe przygody Mikołajka" to perypetie współczesnego ucznia. Autor w humorystyczny sposób opisuje, jak młody żaczek boryka się, z ważnymi dla niego życiowymi problemami. Wielu rzeczy nie rozumie, wiele pozostaje bez wyjaśnienia, jednak młody bohater za nic ma kłopoty i niedomówienia a ponad wszystko ceni dobrą zabawę.

Utwór jasno i wyraźnie pokazuje, jak młody człowiek wkracza w dorosłe życie, małymi kroczkami. Język, jakim posługuje się autor, jest prosty, łatwy i całość jest opisana ciekawie i humorystycznie.

Mikołajek jest idealnym symbolem naszych milusińskich, którzy starają się być dorośli tak, by nadal pozostać dziećmi. Pragną dobrej zabawy, przy czym traktowania ich jak dorośli, pragną być mądrzy, ale bez nadmiaru nauki i konsekwencji, ale żeby bez konsekwencj.


Recenzent: Martyna Jacewicz

Mikołajek i jego kumple czekają na ciebie!

Kolejna porcja przygód najzabawniejszego chłopca z Francji, Mikołajka, i jego bandy. Chłopaki przekupują Ananiasza – klasowego pupilka, buntują się przeciwko Rosołowi, a Kleofas awansuje z ostatniego miejsca w klasie na przedostatnie. Urwisy wybierają się na wycieczkę do fabryki czekolady, psocą na basenie, w salonie fryzjerskim i nie tylko. Z nimi nigdy nie ma nudy!

"Zaraz po tym, jak Rosół, nasz opiekun, zadzwonił na koniec przerwy, piłka przeleciała nad bramką i – bum! – trafiła w okno. W miejscu, gdzie przedtem była szyba, ukazała się twarz dyrektora, cała czerwona i zła."