Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Damy złotego wieku

Damy jakich teraz brak ...

Właśnie takie książki uwielbiam - gdy po przeczytaniu mam ochotę krzyknąć „dlaczego koniec?!". W tym przypadku właśnie miałam taką ochotę.

Książka jest podzielona na trzy części, a każda z nich przedstawia obraz rzeczywistości widziany oczami trzech kobiet - Bony Sforzy, Barbary Radziwiłłówny oraz Anny Jagiellonki. A wśród nich dwaj królowie - Zygmunt Stary oraz jego syn, Zygmunt August.

Autor poprzez wsparcie się faktami historycznymi oraz logicznymi wnioskami stara się bronić każdej z tych kobiet, szczególnie Bony. Na kartach historii oraz naszej pamięci zapisała się jako stara, otyła i żadna zemsty trucicielka z Włoch. Czy jednak naprawdę nią była?
Przeczytamy także o słynnym romansie zwykłej szlachcianki z dziedzicem korony. Niby znana, oklepana historia, a jednak znów budzi emocje.

Nie jest to powieść ani praca naukowa, lecz z pewnością należy dodać, iż jest lekko fabularyzowana. Myślę że właśnie tutaj jest jeden z jej mocnych punktów i dzięki temu zabiegowi czyta się ją po prostu „lekko".

Cieszę się, że autor wzbogacił treść licznymi fotografiami, fajnie jest czytać o tym, co się widzi, jeżeli nigdy nie mieliśmy przyjemności odwiedzić np. włoskiego Bari.
Polecam sięgnąć po tę książkę, bo nie dość że zdobędziemy solidny zastrzyk wiedzy w przyswajalnej formie, to jeszcze będziemy po prostu... dobrze się bawić sięgając myślami wieki wstecz :)


Recenzent: Joanna Smęder

Czy to one stworzyły potęgę Rzeczpospolitej? A może to przez ich intrygi Polska stoczyła się w epokę chaosu?

Żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Opływały w niewyobrażalne luksusy, na swoje zawołanie miały setki dworzan i służących. „Złoty wiek” był jednak tylko fasadą dla najbardziej bezwzględnego okresu dziejów Polski. Otaczała je sieć intryg i spisków.

Oczekiwano od nich, że będą tylko statystkami w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Ale „Damy złotego wieku” nie pozwoliły uwięzić się w złotych klatkach. Wzięły sprawy we własne ręce.

Księżniczka z podrzędnego włoskiego rodu ma zasiąść na tronie najpotężniejszego państwa Europy. Czy jej największym wrogiem okaże się ukochany syn?

Magnatka nosi w łonie nieślubne dziecko młodego władcy. Czy dzięki tej ciąży jej ród zostanie wywyższony? A może spadnie na nią hańba i powszechne potępienie?
Królowa walczy z przeklętym dziedzictwem matki i spiskuje przeciw swojemu mężowi. Czy koniec jej dynastii będzie także końcem polskiego imperium?

Autor bestsellerowych „Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej” i „Upadłych Dam II Rzeczpospolitej” prezentuje świat dworskich intryg, politycznych rozgrywek, nieograniczonych ambicji i niepohamowanych namiętności. W takim świecie żyły Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka.