Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Bezdomna

Czy można odnaleźć się w świecie, do którego nie należymy?

Niekiedy obłęd miesza się z rzeczywistością i dochodzi do sytuacji bez wyjścia. Gdy ludzki umysł podatny jest na niekorzystne myśli, może się on zatracić w szale. Lecz co się stanie, gdy będzie już za późno? Czy można odnaleźć się w świecie, do którego nie należymy? Odpowiedzi dwoją się i troją, zaś by je odnaleźć, należy zajrzeć głębiej...

Kinga postanawia się zabić. Młoda kobieta nie radzi sobie z własnym życiem. Traf chce, iż robi to w Wigilię. Powstrzymuje ją była kochanka jej męża. Choć Aśka nie wie do końca, z kim ma do czynienia, widzi w Kindze jedynie bezdomną, której pragnie pomóc. Jej chytry umysł dziennikarski węszy w tym własny interes. Artykuł w zamian za pomoc. Taki jest cel Aśki.
Lecz co na to Kinga? Czy bezdomna da sobie pomóc? Dlaczego znalazła się w sytuacji bez wyjścia? Gdzie popełniła błąd? Czy uda się jej przezwyciężyć dawne czyny? Czy znajdzie odkupienie?
Jedno jest pewne, gdy w grę wchodzi zabójstwo dziecka, umysł każdego człowieka zaczyna się zmieniać na gorsze...

Gdy kilka miesięcy temu po raz pierwszy poznałam twórczość pani Katarzyny Michalak, byłam pod wrażeniem. Autorka wie bowiem, co i dla kogo pisze oraz jak przekonać do siebie czytelnika. Mnie bowiem urzeka jej styl, harmonia i prawda słowa oraz liczne morały wynikające z jej powieści. Nie raz już bowiem miałam do czynienia z jej lekturami, gdzie bohaterowie mają przed sobą nie lada przeciwności. W gruncie rzeczy, dzięki komplikacjom losów bohaterów, czytelnik nie tylko jest pod urokiem książki, lecz również się z nią utożsamia. Na prawdę wielką siłą są słowa autorki.
"Kobiety są jednak beznadziejnie głupie. Pamiętają pierwszy pocałunek, podczas gdy mężczyzna zapomniał już ostatni."
To co mnie do siebie przekonuje w "Bezdomnej", to przede wszystkim wspomniana przeze mnie prawdziwość słowa, wydarzeń jak i również bohaterów. Katarzyna Michalak wplotła do swojej akcji nie tylko wątłe wydarzenia, lecz również całkowitą prawdę o losach matek, które nie radzą sobie z własnymi lękami. Jest to dobra lekcja dla tych osób, które spodziewają się potomstwa. Przykładem Kingi można dostrzec własne "ja' i jego słabości. Dzięki kobiecie widać, jakie demony mogą czyhać w zakamarkach naszej podświadomości oraz do jakich szkód mogą doprowadzić. Nie zdradzając akcji pragnę jednak dodać, iż największym błędem dla Kingi okazała się miłość matki do dziecka. Miłość tak silna, iż aż zabójcza.

"Pamiętaj miłość jest ślepa, a ludzie przez nią głupieją"

Po tę lekturę sięgnęłam dzięki własnej intuicji, która podpowiadała mi, iż ta pozycja jest godna uwagi. Nie myliłam się. Dzięki dobrze wymyślonej postaci Kingi, tą książką się żyje.

Najbardziej jednak przeraża mnie prawdziwość tejże lektury. Każdy, kto ma ją już za sobą, na pewno się ze mną zgodzi. Ta pozycja aż przeraża autentycznością wydarzeń... Zatrzymam się jednak z moimi osądami, gdyż nie mnie jest oceniać, czy Kinga jest godną matką, czy też nie. Ja osobiście uważam, iż każdy popełnia błędy, które jednak można zawsze odpokutować.

Podsumowując, pragnę polecić ten dramat osobom, które kochają mocne książki. Również ci, którzy nie boją się autentyczności wydarzeń, powinni po tę pozycję sięgnąć. Polecam ją fanom Katarzyny Michalak i tym, którzy nimi dopiero zostaną.


Recenzent: Natalia Zdziebłowska

To historia, która może toczyć się obok ciebie

Zawsze warto wysłuchać historii drugiego człowieka do końca.
W ten sposób można uratować komuś życie.

Kinga straciła już wszystko: dom, rodzinę, dziecko i poczucie godności. Wtedy w jej życiu pojawia się Aśka.
Kobieta, która kiedyś zrujnowała jej małżeństwo, teraz wyciąga do Kingi pomocną dłoń.
Czy to wyrzut sumienia, ludzki gest, a może jakiś ukryty plan?
Aśka nie zna jeszcze historii dawnej rywalki – historii tak bolesnej i wstrząsającej, że aż trudno to sobie wyobrazić.
Czy Aśka zdobędzie zaufanie Bezdomnej? Odkryje, dlaczego Kinga tak sobą gardzi, tak bardzo cierpi? Co zrobi, gdy pozna jej prawdę?
Czy w Aśce zwycięży wścibska dziennikarka, czy wrażliwa, czuła na krzywdę innych kobieta?

"Bezdomna" to książka pełna dramatyzmu, skrajnych emocji, tajemnic, skomplikowanych relacji rodzinnych i niespodziewanych przyjaźni.
To historia, która może toczyć się obok ciebie.
To opowieść, której musisz wysłuchać do końca.