Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Traktat o łuskaniu fasoli

Codzienność

Mistrzostwo! Książka urzekła mnie od pierwszych stron. Zastanawiałam się, co sprawia, że chcę się tak bardzo czytać dalej. Może to ten czysty, prosty styl, a jednak jakiś taki " od środka". Czytając widziałam człowieka, który to opowiada, czułam miejsca w których bywał. Namacalnie czułam ten klimat, miałam wrażenie jakbym nie czytała, tylko oglądała film.

 

Myśliwski przeprowadza nas przez całe życie. I chyba nie ma nikogo, kto w tej książce nie znajdzie choćby kawałeczka swojej historii. Poprzez tą spokojną, nieśpieszną, a nawet powolną rozprawę autor sprawia, że nie sposób nie zatrzymać się i nie zastanowić nad sensem własnego życia. I chyba właśnie to świadczy o wielkości tej książki.


Recenzent: Maria Siwiec

Wielka powieść Wiesława Myśliwskiego
Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Piękna, mądra książka, do której chce się powracać.

Nagroda Literacka NIKE 2007.
Nagroda Literacka Gdynia 2007.
Książka roku 2006 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.