Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego Amerykanina, który został podwójnym agentem

Chłopak, który został szpiegiem!

„Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego Amerykanina, który został podwójnym agentem" to nowość Wydawnictwa Znak, która miała premierę 9 września. "Dałem popalić Rosjanom, pomogłem Ameryce, a przy okazji znalazłem przyjaciół na całe życie." - tak autor - Javeed Jamali - podsumował swoją historię, opisaną na 368 stronach.

Książka składa się z 27 wymownie zatytułowanych, rozdziałów, opisujących prawdziwą (choć momentami niewiarygodną) historię „cywila uwikłanego w wojnę wywiadowczą". Dzięki szczerości autora, poznajemy treść rozmów i operacji, od których zależało często życie ludzi i kierunek decyzji politycznych. Gry psychologicznej, jaką prowadził, technik poznawania i 'poskramiania" wroga, uczył się z filmów i książek szpiegowskich. Aby najlepiej odegrać swoją rolę, tworzył postać wiarygodną i nieodbiegającą od wyobrażeń swojego informatora Olega.

Pozycję tę polecam nie tylko dlatego, że jest to barwna opowieść o zwyczajnym chłopaku, który został podwójnym szpiegiem i spełnił marzenie każdego trzydziestolatka wychowanego na Bondach i filmach akcji z lat 80. ale, co najważniejsze (!) jest to prawdziwa historia, która nawet w najmniejszym stopniu nie stanowi fikcji literackiej. Ponadto konflikt Rosja vs Zachód nadal istnieje, wszedł jedynie w nową fazę. Trwa nowy wyścig zbrojeń, wojna w cyberprzestrzeni, działania propagandy kreują rzeczywistość, która nie istnieje, a szpiegostwo przemysłowe kwitnie.
Książka, którą zaklasyfikować możemy do kategorii literatura faktu, przedstawia rzeczywiste działania kontrwywiadu, pokazuje kulisy walki wywiadowczej i metody działania współczesnych szpiegów. Prawa do książki wykupił Fox, a prace nad filmem rozpoczął Marc Webber, reżyser „Amazing Spider-Man".

Książka ta jest idealną lekturą dla fanów teorii spiskowych, działań szpiegowskich, filmów o agencie 007 i tych, którzy interesują się relacjami Rosja - USA.


Recenzent: Papierowa Kobietka

ZWYKŁY CHŁOPAK KONTRA NIEBEZPIECZNI AGENCI MOSKWY Prawdziwa historia cywila uwikłanego w wojnę wywiadowczą

Przez trzy lata Naveed szpiegował na rzecz Rosjan, wymieniając pendrive’y z ściśle tajnymi informacjami na wypchane gotówką koperty. Sprzedawał sekrety USA przy stolikach w hałaśliwych restauracjach i na opustoszałych parkingach.
A przynajmniej tak myśleli Rosjanie…


W rzeczywistości był podwójnym agentem ściśle współpracującym z FBI. Nie dysponował wcześniej żadnym doświadczeniem. Wszystko, co wiedział o pracy w kontrwywiadzie, pochodziło z książek, filmów i seriali. Mimo to sprawnie odnalazł się w roli szpiega. Kiedy zrobiło się naprawdę gorąco, stało się jasne, że jego operację trzeba zakończyć. W wojnie nerwów wygra on, zwykły chłopak z przedmieścia, albo niebezpieczni agenci Moskwy.

Zimna wojna wcale się nie skończyła. Gra o dominację na świecie przeszła w nową, bardzo intensywną fazę, o czym nie zdajemy sobie sprawy. Książka Jamali Naveeda odsłania kulisy operacji, których powodzenie przesądza o światowym pokoju.