Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Chiny. Upadek i narodziny wielkiej potęgi

Chiny wyciągnęły wnioski z historii

Chcemy czy nie, Chiny wróciły do grona czołowych architektów światowego porządku. Ich stale rosnąca rola w polityce, a przede wszystkim w gospodarce, stawia pod znakiem zapytania zasadność naszego spojrzenia na świat. Chiny rzucają wyzwanie zarówno teoriom Fukuyamy, jak i Huntingtona. Wydaje się, że nasze aksjomaty nie obowiązują za Wielkim Murem. Co więcej, dziś to my potrzebujemy Chin. Europy i Ameryki nie stać na dalszą ignorancję. Dlatego tak ważna jest ta książka. Fenby postawił sobie za cel nie tyle linearne przedstawienie kolejnych wydarzeń, lecz pokazanie specyfiki chińskiego sposobu patrzenia na świat. Sposobu, który jego zdaniem wciąż w znacznej mierze opiera się na wizjach Konfucjusza, Sun Tzu i Pierwszego Cesarza. Trzeba mu oddać, że popiera swoją tezę niezwykle bogatymi materiałami. Umiejętności łączenia faktów i krytycznej analizy dokumentów nadają jego argumentacji wyrazisty charakter.
Oczywiście, można mieć do tej książki kilka zastrzeżeń natury warsztatowej, jednak w niczym nie ujmują one wartości dzieła. Fenby nie jest historykiem, lecz dziennikarzem. Zawiedzie się osoba oczekująca klasycznie rozumianego tekstu historycznego - nie jest to celem autora. Można też oczywiście zarzucać Fenby'emu, że pisze o Chinach z perspektywy brytyjskiej. Tylko czy Tacyt nie pisał o Germanach z perspektywy Rzymianina? Książka Fenby'ego powinna stać się początkiem nowej dyskusji nad naszym stosunkiem do najstarszej nieprzerwanie trwającej kultury świata. Chiny pokazały, że wyciągnęły wnioski z bolesnej historii ostatnich 150 lat. Pozostaje pytanie, czy Zachód dojrzeje do tego, by zrobić to samo.

 


Recenzent: Michał Nycz

Jonathan Fenby

Chiny. Upadek i narodziny wielkiej potęgi

Tłumaczenie: Jan Wąsiński , Jerzy Wołk-Łaniewski

1850-2008 najnowsza historia Chin! „Aby ujrzeć przyszłość, trzeba uchwycić przeszłość” - słowa Konfucjusza są aktualne szczególnie dziś, gdy dawne mocarstwa odchodzą w cień, a ich miejsce zastępują nowe potęgi. Jednym z najważniejszych krajów świata są dziś Chiny, które dla Zachodu wciąż pozostają nieprzeniknioną zagadką. Aby ją rozwikłać, koniecznie trzeba poznać dzieje kraju, który choć jeszcze na początku ubiegłego wieku był skazany na zagładę, to w niecałe sto lat później stał się gospodarczą potęgą. Jonathan Fenby - autor bestsellerowych Aliantów - kreśląc burzliwe dzieje Państwa Środka, pozwala nam zrozumieć fenomen współczesnych Chin.W błyskotliwy i wciągający sposób autor tworzy portret kraju, który od lat skupia na sobie uwagę całego świata na najróżniejsze sposoby - zarówno tragicznymi wydarzeniami na Placu Niebiańskiego Pokoju, jak i organizacją olimpiady w Pekinie w 2008 roku. Chiny to kraj pełen paradoksów: dynamicznie rozwijającej się gospodarce towarzyszy polityczny reżim bezwzględnie łamiący prawa człowieka. Jonathan Fenby, opisując dzieje nowej potęgi od upadającego cesarstwa poprzez czasy Mao do dzisiejszego rozkwitu, pomaga zrozumieć pełne sprzeczności mocarstwo, które ma coraz większy wpływ na losy współczesnego świata.