Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Trójka z dżemem - palce lizać! Biografia pewnego radia

Biografia kultowego radia

Marcin Gutowski pracuje w Trójce od 2006 r. W ciągu ostatnich miesięcy oprócz wypełniania swoich radiowych obowiązków skupił się na zbieraniu materiałów do biografii radia zatytułowanej „Trójka z dżemem. Palce lizać", która w listopadzie trafiła do księgarń.


Godziny spędzone na odsłuchu archiwalnych taśm, przejrzeniu ton pożółkłych dokumentów i rozmowach z ludźmi związanymi z Programem III zaowocowały książką, która urzeka czytelnika od pierwszych stron.

 

Miłośnicy Trójki znajdą w niej dosłownie wszystko, czego chcieliby się dowiedzieć o historii swojego ulubionego radia oraz o ludziach, którzy są odpowiedzialni za jej oryginalność i niepowtarzalność. Autor w niepozbawiony humoru sposób przybliża nam dzieje rozgłośni wraz z jej wzlotami i upadkami.

 

Pierwsza audycja została wyemitowana 1 kwietnia 1962 roku. Według ustnych przekazów przygotował ją Mateusz Święcicki. Natomiast w archiwalnych dokumentach nie sposób odnaleźć jego nazwiska, zamiast tego przygotowanie pierwszej audycji zostało przypisane Juliuszowi Głowackiemu i Tadeuszowi Kubiakowi. Jak było naprawdę? Sprawa do dziś nie została wyjaśniona i nic nie wskazuje na to, aby coś w tej kwestii miało ulec zmianie.

Z książki możemy dowiedzieć się m.in. jak na antenę przemycano zagraniczne utwory, jakie były początki Jana Kofty, Marii Czubaczek, Artura Andrusa, jak Monika Olejnik została gwiazdą politycznego wywiadu oraz dlaczego Marek Niedźwiecki odszedł z Trójki i co go skłoniło do powrotu. Tym, którzy chcą poznać odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania (np. o co tak naprawdę chodzi z tym dżemem) nie pozostaje nic innego jak rozpocząć lekturę.

Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, aby nie odebrać frajdy czytelnikom, którzy mają zamiar ją przeczytać, dlatego w tym miejscu pozostaje mi jedynie gorąco zachęcić do lektury.


Cieszę się, że Trójka doczekała się swojej biografii. To prawdziwa przyjemność móc czytać tego typu książki, poznawać ludzi, których cenimy za ich pomysły i zaangażowanie. Na zakończenie dodam, że ta książka to doskonała lekcja historii i kultury. Wspaniała książka dla osób, które są wiernymi słuchaczami Trójki jak i dla tych, które chciałyby się z nią zapoznać.


Recenzent: Ewelina Karpiuk

Potrójna dawka humoru, anegdot i wspomnień

Jej pierwszy krzyk w prima aprilis roku 1962 słyszy cała Polska. Już w wieku przedszkolnym niepokornym charakterem zjednuje sobie tysiące przyjaciół. Egzamin dojrzałości zdaje ze świetnymi wynikami wiosną 1981 roku, ale prawdziwy test czeka ją dopiero kilka miesięcy później. Bój o niezależność i rzetelność toczy także po przełomie roku 1989.

Dzięki rozmowom z ponad setką byłych i obecnych współpracowników oraz kilometrom taśm archiwalnych Marcin Gutowski stworzył niezwykły portret rodzinny. Biografia Trójki to nie tylko historia radiostacji. To także opowieść o znanych i kochanych dziennikarzach, którzy każdego dnia udowadniają milionom wielbicieli Trójki, że w zmieniającym się świecie jej jednej mogą być pewni.