Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Białoruś: kartofle i dżinsy

Białoruś nieznana

Mało jest tak porywających książek politycznych, które w prosty i łatwy sposób potrafią przedstawić rzeczy, które prostymi nie są. To, co stało się na Białorusi po rozpadzie Imperium Radzieckiego, jest dla polskiego czytelnika mało znane. Jedyne co kojarzymy z Białorusią, to "ostatni dyktator Europy", który rządzi tym krajem, oraz Związek Polaków na Białorusi. Mało za to wiemy, jak udało się Łukaszence przejąć stery władzy oraz jak potrafi on je utrzymać po dzień dzisiejszy. Książka wciąga niesamowicie. Do przeczytania w jeden wieczór.
Recenzent: Krzysztof Kwiatkowski

Na Białorusi dżinsy stały się symbolem wolności. Gdy opozycja szukała tak wyrazistego koloru, jak pomarańczowy na Ukrainie, pomyślała o kolorze „dżinsowym”, kolorze ludzi młodych i chcących zmian.
A skąd kartofle? Zwycięstwo w wyborach prezydenckich dyrektora sowchozu - Aleksandra Łukaszenki - nazwano potem „kartoflaną rewolucją”. Białoruś to dziś taki mały Związek Radziecki, a wielu ludziom się to podoba.
Dlaczego jednak nie mówi się głośno o ofiarach reżimu Łukaszenki, traktując go czasem jako niegroźnego wariata? Jednym z najważniejszych bohaterów książki jest Dima Zawadzki, były filmowiec prezydenta, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
I wreszcie najważniejsze pytanie: dlaczego opozycja na Białorusi nie zwycięża? Dla uważnego czytelnika książki odpowiedź będzie jasna...

Dwójka młodych autorów rozmawiała ze wszystkimi najważniejszymi opozycjonistami na Białorusi - choćby Aleksandrem Milinkiewiczem czy profesorem fizyki Stanisławem Szuszkiewiczem, który rozmontował razem z Jelcynem i Krawczukiem Związek Radziecki. Powstała arcyciekawa, pulsująca życiem opowieść o „państwie w przebudowie”, z nadzieją na wielką zmianę.

Będziemy im kibicować.

Małgorzata Nocuń (1980 r.) i Andrzej Brzeziecki (1978 r.) są dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego”. Specjalizują się w tematyce Europy Wschodniej. Byli korespondentami „TP” w czasie Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie w 2004 r. Relacjonowali także przebieg ostatniej kampanii prezydenckiej na Białorusi.