Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Druga wojna światowa

1000 stron ożywionej wojny

My, Polacy jesteśmy przekonani, że II Wojna Światowa zaczęła się 1 września 1939 r. od ataku Niemiec na Polskę. Jako Europejczycy dzielimy też chyba w jakimś stopniu z innymi narodami naszego kontynentu przekonanie, że wojna ta nazywana światową, była tak naprawdę głównie konfliktem europejskim.
Antony Beevor w swojej książce traktuje ten największy jak do tej pory konflikt w dziejach ludzkości w sposób holistyczny. I to w wielu wymiarach. Po pierwsze: udowadnia, że wojna wcale nie zaczęła się w 1939 r. Po drugie - do każdego opisywanego wydarzenia autor przykłada wagę stosowną do jego wpływu na przebieg konfliktu, dzięki czemu przekonujemy się, że wydarzenia, które przedstawia się jako kluczowe i przełomowe były możliwe wyłącznie w następstwie wcześniejszych wypadków.

I to mających miejsce w bardzo różnych i odległych nieraz od Europy miejscach. Czytelnikowi wyraźnie udowadnia się, że zależności przyczynowo - skutkowe miały skalę globalną. Fascynujące jest także podkreślanie wpływu charakterów, osobistych przekonań, a czasem uprzedzeń i resentymentów polityków i dowódców na przebieg wydarzeń. Jak na książkę historyczną czyta się lekko, gdyż autor przeplata bogatą zawartość faktograficzną dużą ilości ą wspomnień uczestników wydarzeń, fragmentów listów itp. Zabieg ten sprawia, że książka nie jest tylko suchą kroniką, ale działa momentami bardzo emocjonalnie. Solidna porcja wiedzy historycznej podana w wyjątkowo strawnej, a raczej należałoby chyba powiedzieć - atrakcyjnej formie. Ponad 1000 stron, z którymi niewątpliwie warto spędzić nieco czasu.


Recenzent: Hubert Dziadczykowski

Antony Beevor

Druga wojna światowa

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

Jeśli miałbyś przeczytać w życiu jedną książkę o drugiej wojnie światowej, powinna to być książka Beevora.
Wszystkie bitwy i fronty wojenne w jednym tomie. Panorama drugiej wojny światowej widziana oczami szeregowych żołnierzy, dowódców, polityków i ludności cywilnej. Od walk na granicy radziecko-chińskiej w sierpniu 1939 roku, przez kampanię wrześniową, plan „Barbarossa” i atak na Pearl Harbor aż po D-Day, upadek III Rzeszy oraz kapitulację Japonii. Mistrz nowoczesnej historii wojskowości perfekcyjnie opisuje każdy kolejny etap wojny. Ukazuje jej okrucieństwo i dramat zwyczajnych ludzi. To kontrowersyjna i nowatorska praca historyczna oraz pasjonująca lektura, od której nie sposób się oderwać.
Dzieło życia jednego z najwybitniejszych historyków. Po przeczytaniu tej książki zobaczysz historię XX wieku w zupełnie nowym świetle.